Nedaleko židovské osady na Západním břehu Jordánu našli mrtvého izraelského vojáka. Zřejmě byl ubodán

V blízkosti židovské osady na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu bylo ve čtvrtek nalezeno tělo devatenáctiletého izraelského vojáka. Byl zřejmě ubodán. Po vrahovi, který je podle izraelské armády Palestinec, pátrají bezpečnostní složky. S odvoláním na izraelskou armádu to uvedla agentura AP. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vraždu označil za teroristický útok.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K činu se nikdo nepřihlásil, palestinská teroristická organizace Islámský džihád ale vraždu mladého Žida označila za hrdinský čin. | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

V armádním prohlášení stojí, že tělo bylo nalezeno, když izraelští vojáci a policie prohledávali oblast v blízkosti osady Guš Ecion. Voják byl studentem přípravného vojenského židovského semináře, neměl na sobě uniformu a nebyl ozbrojen, uvedl mluvčí armády Jonathan Conricus. Seminář umožňuje studentům kombinovat náboženské studium se službou v armádě.

Izrael začal demolovat palestinské domy u Jeruzaléma, podle EU porušuje mezinárodní právo

Číst článek

Úřady později uvedly, že voják byl devatenáctiletý Dvir Sorek z osady Ofram na Západním břehu Jordánu. Jeho tělo bylo nalezeno u silnice v blízkosti semináře, kde studoval. Podle izraelského vojenského rozhlasu armáda vyšetřuje, zda nebyl usmrcen při nepovedeném pokusu o únos.

K činu se nikdo nepřihlásil, palestinská teroristická organizace Islámský džihád ale vraždu mladého Žida označila za hrdinský čin.

Premiér Netanjahu oznámil, že izraelské bezpečnostní složky nyní pátrají po „odporném teroristovi, aby ho přivedly před spravedlnost.“ Prezident Reuven Rivlin mezitím kondoloval rodině oběti a uvedl, že bezpečnostní složky po vrazích pátrají a neustanou, dokud je nenajdou.

„Nekompromisně bojujeme proti terorismu, abychom zajistili bezpečnost našeho lidu,“ uvedl prezident.

Židé kořeny neopustí'

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem 600 000 izraelských Židů.

Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvořit dva státy. Stejné stanovisko zaujímá i značná část mezinárodního společenství. Izrael tvrdí, že osidluje historická území, kde Židé vždy žili.

Netanjahu se ve čtvrtek zúčastnil slavnostního položení základního kamene v židovské osadě Bejt El, kde má být postaveno 650 nových bytů. Premiér řekl, že Židé se z oblasti nenechají vyhnat Palestinci a že „kořeny ve své domovině zapustí ještě hlouběji.“

Izrael minulý týden oznámil, že postaví 6000 nových bytů pro židovské osadníky na Západním břehu Jordánu. Palestinští vůdci židovský stát v reakci obvinili z koloniálního myšlení. Izrael zároveň schválil 700 stavebních povolení Palestincům, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme