Izraelskou Haifou otřásl další sebevražedný útok

Přesně po dvou měsících relativního klidu Izraelem znovu otřásl bombový útok. Exploze v městském autobusu v Haifě na severu země si vyžádala nejméně 15 obětí a na čtyři desítky zraněných. Několik z nich je v kritickém stavu. Výbuch, k němuž došlo na jedné z hlavních tříd, proměnil vozidlo ve zuhelnatělý vrak. Podle informací izraelské policie šlo o sebevražedný atentát. K odpovědnosti za něj se zatím nikdo nepřihlásil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch autobusu v Haifě

výbuch autobusu v Haifě | Foto: Česká televize

Jak v televizi BBC uvádí její izraelská zpravodajka Barbara Plettová, údaje o počtu obětí se různí a nejspíš se zvýší. "K explozi zřejmě došlo v zadní části autobusu a byl to velmi silný výbuch. Záchranáři hovoří o desítkách zraněných, ale v tuto chvíli čekáme na přesnější čísla. Sanitky svážejí zraněné do nemocnic a zatím přesně nevíme, kolik mrtvých a zraněných si útok vyžádal."

Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu Jaromíra Janeva je mezi oběťmi a zraněnými pravděpodobně velký počet studentů a školáků. Izraelský rozhlas citoval šéfa tamní policie, že atentátník-sebevrah zřejmě odpálil nálož v zadní části městského autobusu č. 37, který jel z autobusového nádraží k haifské univerzitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev o atentátu v Haifě

K odpovědnosti za útok se dosud nepřihlásila žádná skupina, ale palestinské radikální organizace Hamas a Islámský džihád ho schválily. Izraelští představitelé obvinili z odpovědnosti za masakr palestinskou samosprávu, neboť podle jejich slov neodrazuje atentátníky od jejich úmyslu. Samospráva dnešní atentát oficiálně odsoudila.

Izraelský premiér Ariel Šaron svolal večer mimořádnou schůzi ministrů odpovědných za bezpečnost. Budou se radit o opatřeních po dnešním útoku. Podle dostupných zpráv židovský stát na atentát zareaguje odvetou, ale jen v takovém rozsahu, aby neohrozil eventuální vojenskou operaci v Iráku.

Podle mluvčího izraelské policie přišly příslušným orgánům stovky signálů o tom, že palestinští ozbrojenci připravují řadu útoků. Žádný z nich ale nebyl konkrétní. Izraelská policie je přesvědčená, že kdyby v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu neprobíhala rozsáhlá bezpečnostní operace, byly by podobné teroristické útoky daleko častější.

Řešení konfliktu na Blízkém východě jsme zanedbali, přiznávají Američané

Spojené státy připouštějí, že zanedbaly řešení sporu mezi Izraelci a Palestinci. Ve snaze získat silnější podporu pro útok na Irák ale začínají o mírovém řešení konfliktu a potřebě nezávislého palestinského státu opět mluvit. Podle washingtonského zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny ale nejsou na obzoru žádné konkrétní americké činy, které by dokázaly napětí zmírnit.

Spojené státy sice pokaždé odsoudí teroristický útok palestinských radikálů, ale přehlížejí dramatické zásahy izraelské armády na palestinských územích a od mírového procesu daly už před řadou měsíců ruce pryč. Naposledy americký ministr obrany Donald Rumsfeld přiznal, že americká vláda měla věnovat více času řešení konfliktu na Blízkém východě. V rozhovoru pro BBC Rumsfeld zdůraznil, že se George Bush sporem Izraelců a Palestinců zabývá.

Americký prezident ale teprve minulý týden prolomil mnohaměsíční mlčení, když řekl, že svržení Saddáma Husajna usnadní umírněným Palestincům zvolit si nového vůdce. Izraelská vláda vede v amerických televizích kampaň proti vzniku nového "teroristického" státu na Blízkém východě a George Bush nemá ve Spojených státech významnější kritiky toho, čemu část Evropanů říká jednostranná proizraelská politika.

Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme