Izraelský expremiér je stále v kómatu, pod dozorem policie se vrací domů

Izraelští zdravotníci převezli po téměř pěti letech bývalého premiéra Ariela Šarona z nemocnice do domácího ošetřování na rodinnou farmu v Negevské poušti. Oficiálně se tak stalo na žádost jeho rodiny. V tisku se ale objevily informace, že telavivskou nemocnici prominentní pacient příliš zatěžoval. Stát na péči o Šarona ročně vynakládá v přepočtu 8 miliónů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron je převážen pod přísným dozorem policie a tajné služby

Ariel Šaron je převážen pod přísným dozorem policie a tajné služby | Zdroj: ČTK

Z převezení Šarona není možné vyvozovat zlepšení jeho stavu. Lékaři výslovně uvádějí, že nejsou žádné náznaky, že by se měl bývalý premiér z kómatu někdy probrat. Příbuzní ale tvrdí, že částečně vnímá, co se kolem něj děje. Dobře mu prý dělá například vážná hudba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Břetislav Tureček informuje z Jeruzaléma

Transport Šarona se stal další záminkou k hodnocení jeho odkazu. Mnoho Izraelců ho má za hrdinu, který pro zemi hodně udělal především jako dovedný velitel v řadě izraelsko-arabských válek. Ve veřejných debatách poukazují na jeho příslovečnou houževnatost.

Kritici mu naopak zprava předhazují nařízení odsunu židovských osadníků z okupované Gazy před pěti lety. V Gaze totiž potom nenastal mír, ale objevily se další teroristické a raketové útoky. Vystěhovaní osadníci dodnes nemají bydlení, jaké jim Šaron sliboval.

Jinak Ariela Šarona vidí Palestinci a Arabové. Pro ně je bývalý premiér "krvavý řezník". Připomínají mnoho kontroverzních incidentů za jeho armádního působení. Mluví se i o masakrech v táborech palestinských táborech Sabra a Šatíla. Vinni byli sice lybanonští křesťané, ale i izraelská vyšetřovací komise přiznala nepřímou odpovědnost i Šaronovi. Kvůli tomu také musel v osmdesátých letech odstoupit z funkce ministra obrany.

Rodina chtěla zabránit fotografování

Převoz pacienta na rodinnou farmu zajišťovala policie i tajná služba. Rodina též usilovala o to, aby Šarona nebylo možné vyfotografovat. Přemístění dvaaosmdesátiletého muže si vyžádali jeho synové Gilad a Omri. Šaronova farma Sykamora byla na dnešní událost předem připravena. V budově je nový výtah na převážení lůžka a počítá se i s trvalou přítomností zdravotnického personálu.

Tehdejší předseda vlády utrpěl počátkem ledna 2006 rozsáhlou mozkovou mrtvici a od té doby je v kómatu. I po návratů domů ho chtějí lékaři vzít zpět do nemocnice a zjistit, zda mu trvalý pobyt doma svědčí.

Lubica Bergmanová, Břetislav Tureček, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme