Izraelský expremiér je stále v kómatu, pod dozorem policie se vrací domů

Izraelští zdravotníci převezli po téměř pěti letech bývalého premiéra Ariela Šarona z nemocnice do domácího ošetřování na rodinnou farmu v Negevské poušti. Oficiálně se tak stalo na žádost jeho rodiny. V tisku se ale objevily informace, že telavivskou nemocnici prominentní pacient příliš zatěžoval. Stát na péči o Šarona ročně vynakládá v přepočtu 8 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron je převážen pod přísným dozorem policie a tajné služby | Foto: ČTK

Z převezení Šarona není možné vyvozovat zlepšení jeho stavu. Lékaři výslovně uvádějí, že nejsou žádné náznaky, že by se měl bývalý premiér z kómatu někdy probrat. Příbuzní ale tvrdí, že částečně vnímá, co se kolem něj děje. Dobře mu prý dělá například vážná hudba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Břetislav Tureček informuje z Jeruzaléma

Transport Šarona se stal další záminkou k hodnocení jeho odkazu. Mnoho Izraelců ho má za hrdinu, který pro zemi hodně udělal především jako dovedný velitel v řadě izraelsko-arabských válek. Ve veřejných debatách poukazují na jeho příslovečnou houževnatost.

Kritici mu naopak zprava předhazují nařízení odsunu židovských osadníků z okupované Gazy před pěti lety. V Gaze totiž potom nenastal mír, ale objevily se další teroristické a raketové útoky. Vystěhovaní osadníci dodnes nemají bydlení, jaké jim Šaron sliboval.

Jinak Ariela Šarona vidí Palestinci a Arabové. Pro ně je bývalý premiér "krvavý řezník". Připomínají mnoho kontroverzních incidentů za jeho armádního působení. Mluví se i o masakrech v táborech palestinských táborech Sabra a Šatíla. Vinni byli sice lybanonští křesťané, ale i izraelská vyšetřovací komise přiznala nepřímou odpovědnost i Šaronovi. Kvůli tomu také musel v osmdesátých letech odstoupit z funkce ministra obrany.

Rodina chtěla zabránit fotografování

Převoz pacienta na rodinnou farmu zajišťovala policie i tajná služba. Rodina též usilovala o to, aby Šarona nebylo možné vyfotografovat. Přemístění dvaaosmdesátiletého muže si vyžádali jeho synové Gilad a Omri. Šaronova farma Sykamora byla na dnešní událost předem připravena. V budově je nový výtah na převážení lůžka a počítá se i s trvalou přítomností zdravotnického personálu.

Tehdejší předseda vlády utrpěl počátkem ledna 2006 rozsáhlou mozkovou mrtvici a od té doby je v kómatu. I po návratů domů ho chtějí lékaři vzít zpět do nemocnice a zjistit, zda mu trvalý pobyt doma svědčí.

Lubica Bergmanová, Břetislav Tureček, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme