Izraelský generál varoval před útokem na syrské chemické arzenály

Izraelský útok na syrské zásoby chemických zbraní by podle náčelníka generálního štábu izraelské armády Benyho Gance mohl mít pro židovský stát rozsáhlé důsledky. Izrael by se kvůli takové akci mohl stát součástí rozsáhlého regionálního konfliktu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie

Sýrie | Zdroj: ČTK

Ganc tak reagoval na slova některých izraelských politiků, kteří nevyloučili útok na syrské chemické zbraně, aby nepadly do rukou teroristů z libanonského hnutí Hizballáh či z Al-Káidy.

Generál před poslanci bezpečnostního výboru v Knesetu eliminaci syrských arzenálů zcela nevyloučil, ale připomněl, že by taková operace izraelské armády byla složitá, co se týče provedení, přesnosti i účinnosti. Navíc by podle něj mohla v Sýrii a jejím okolí rozpoutat ještě závažnější konflikt.

Obecně se předpokládá, že Sýrie má na několika desítkách míst po celé zemi rozmístěné metráky nebo tuny bojových plynů, jejichž nasazení by ale vyžadovalo přípravu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O syrských chemických zbraních mluvil v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Velení izraelské armády ale nemá žádné poznatky o přesunech chemických zbraní, Syřané prý tyto látky naopak stáhly z oblastí bojů.

Ozbrojený konflikt v Sýrii eskaluje. V nejlidnatějším městě Aleppu byla krvavě potlačena vězeňská vzpoura. Některé vojenské útvary ve městě dezertovaly, vládní letouny následně zaútočily na pozice povstalců. Města Aleppo a Damašek přitom dosud během celoroční revolty zůstávala klidná.

Podle řady expertů protirežimní útoky v obchodních centrech země a vzrůstající počet dezertérů z řad vládních sil oslabují syrský režim. Prezident Bašár Assad již nemůže vystupovat sebejistě jako doposud, jeho mocenská základna se hroutí. Oslabují ho také zvěsti, že už z Damašku uprchl.

Nejsou žádné důkazy, že by syrský režim chtěl použít chemické zbraně, ačkoli Rusko či americký prezident již před takovou možností varovaly. Syrská opozice ale i z propagandistických důvodů na možnost chemických útoků upozorňuje.

Sýrie se nikdy nepřipojila k mezinárodní dohodě o zákazu chemických zbraní, což odůvodňovala například zbrojním arzenálem Izraele, který se k dohodě o nešíření chemických zbraní také plně nepřipojil a navíc vlastní jaderné zbraně.

Nabídka opozice řešit konflikt podobně jako v Jemenu, tedy nechat v čele země po Assadově odchodu někoho z dosavadního vedení, není přípustná ani pro velkou část opozice, která již zdaleka není jednotná. Radikální povstalci chtějí, aby neodešel jenom Assad, ale aby rezignovali všichni představitelé vládnoucího režimu.

Břetislav Tureček, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme