Izraelský hotel a letadlo terčem útoku v Keni

Keňské město Mombasa se ve čtvrtek stalo dějištěm dvou útoků proti izraelským cílům. Třináct lidí zahynulo při bombovém atentátu v hotelu Paradise, kde bylo ubytováno mnoho izraelských turistů. Ve stejnou dobu neznámí teroristé zaútočili raketami na letadlo izraelské společnosti Arkia s téměř třemi stovkami cestujících na palubě. Izrael obvinil z odpovědnosti za útok teroristickou organizaci Al-Káida. Podle agentury Reuters se odpoledne k oběma akcím přihlásila dosud neznámá skupina nazvaná Armáda Palestiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské letadlo v Tel Avivu | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnál informoval velvyslanec České republiky v Nairobi Václav Hubinger, útočníci použili k útoku na hotel Paradise nákladní auto, které prorazilo bariéry před hotelem a vjelo do hotelové haly. Jeho posádka vhodila do haly dva granáty a potom odpálila nálož.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec o útocích v Mombase

Podle keňské policie zahynulo při výbuchu nejméně 14 lidí - vedle tří sebevražedných útočníků také tři Izraelci. Izraelský ministr zahraničí Benjamin Netanjahu uvedl, že mezi mrtvými jsou i dvě malé děti. Na osm desítek lidí utrpělo zranění. Žádní Češi podle Václava Hubinegra mezi oběťmi ani raněnými nejsou.

Letoun izraelské charterové společnosti Arkia startoval z letiště v Mombase v 8:30 místního času. Přibližně po deseti minutách byly na letadlo vypáleny dvě rakety, jedna z nich stroj minula, druhá ho podle Hubingera zasáhla. "Zásah nebyl tak těžký, aby vyvolal kolizi, takže letadlo přistálo nouzově v Nairobi a po technické prohlídce pokračovalo do Tel Avivu," ujistil velvyslanec.

Kolem 11:45 SEČ letoun bezpečně přistál na letišti Ben Gurion v Tel Avivu. Na palubě mělo kolem 260 cestujících a deset členů posádky. Izraelské ministerstvo zahraničí později oproti původním informacím potvrdilo, že obě střely letadlo minuly a stroj mohl pokračovat v letu do Tel Avivu.

Izraelská vláda rozhodla o vyslání tří letadel typu Hercules, které přivážejí potřebnou pomoc pro zraněné a přepravují i oběti útoku do vlasti. Kabinet také dočasně pozastavil lety domácích leteckých společností El Al a Arkia ze všech zahraničních letišť. Očekává se, že vláda rozhodne i o dalších bezpečnostních opatřeních. Pozorovatelé poukazují na velké rozhořčení a hněv, které útok na izraelské turisty v Keni způsobil.

Vláda má totiž za to, že tyto útoky jsou jen předzvěstí dalších násilných akcí proti izraelským občanům v zahraničí.

Izrael obvinil z odpovědnosti za útok teroristickou organizaci Al-Kajdá, stejné obvinění vznesl i keňský velvyslanec v Izraeli. Právě v Keni a v sousední Tanzánii došlo k teroristickému útoku už v roce 1998. Tehdy byla cílem velvyslanectví Spojených států a zemřelo více než 200 lidí. Útoky jsou připisovány Usámovi bin Ládinovi.

Poradce izraelského premiéra Zalman Šoval nevyloučil, že dnešní akce mohla být provedena ve spolupráci různých teroristických sítí. "V dávné minulosti už byla podobná spolupráce zaznamenána. Je proto možné, že dnešní atentát provedla organizace Usámy bin Ládina na objednávku palestinských radikálů. Zatím se ale podobné úvahy odvíjejí na úrovni spekulací," uvedl.

Krátce poté se k bombovému útoku na izraelský hotel v Mombase přihlásila zatím neznámá skupina s názvem Armáda Palestiny. Uvedla to agentura Reuters. Keňská policie už údajně zadržela dvě osoby podezřelé z osnování tohoto útoku. Skupina se přihlásila i k ostřelování izraelského letadla s 270 lidmi na palubě.

České ministerstvo zahraničí dnešní teroristický útok na hotel v Mombase i ostřelování izraelského letounu odsoudilo. Zároveň Černínský palác vyzval české občany, aby zvážili své cesty do Keni.

K ozbrojenému útoku dnes došlo také v severní Izraeli. Podle agentury Reuters je hlášeno nejméně pět mrtvých. Cílem útoku bylo místo, kde mohou voliči odevzdat své hlasy pro nového předsedu pravicového bloku Likud.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Daniela Hornová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme