Izraelský kabinet přijal Šaronův plán na likvidaci osad

Izraelská vláda schválila upravený plán premiéra Ariela Šarona na stažení Izraele z pásma Gazy. Pro zvedlo ruku 14 členů kabinetu, proti jich hlasovalo 7. Odsun proběhne ve čtyřech etapách. Do konce roku 2005 by mělo být v pásmu Gazy zlikvidováno všech 21 židovských osad a také čtyři ze 120 na západním břehu Jordánu. Před jejich konečným zničením ale bude potřeba ještě další hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci | Zdroj: ČTK

Dohoda zahrnuje také úmysl Izraele udržet pro sebe některé okupované části Předjordánska natrvalo. Plán nakonec podpořili i hlavní oponenti z řad Šaronova pravicového bloku Likud.

Spojené státy jeho schválení přivítaly. Na podporu plánu demonstrovalo před premiérovou rezidencí v Jeruzalémě v noci ze soboty na neděli 3000 lidí.

Palestinská radikální skupina Brigády mučedníků od Al-Aksá zatím hrozí únosy a vraždami izraelských vojáků i civilistů. Je to odveta za odsouzení vůdce hnutí Marvána Barghútího. Tomu soud v Tel Avivu za spoluúčast na vraždě pěti Izraelců vyměřil pět doživotních trestů a k tomu přidal 40 let ve vězení za členství v teroristické organizaci.

Marván Barghútí, kterému je 45 let, ale neuznává právo Izraele soudit ho. Trest je nespravedlivý i podle členů Brigád mučedníků od Al-Aksá.

Izraelci Barghútího původně považovali za možného nástupce palestinského vůdce Jásira Arafata. V roce 2002 byl ale dopaden a uvězněn v Izraeli jako nejvýše postavený z 6000 palestinských vězňů.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme