Izraelský Kneset blokuje cestu k parlamentním volbám

Izraelský parlament (Kneset) v noci na dnešek zamítl návrh zákona o předčasném rozpuštění zákonodárného sboru, které by otevřelo cestu k předčasným parlamentním volbám. Bývalý premiér Benjamin Netanjahu na to reagoval stažením kandidatury na post premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce před tím poslanci odhlasovali tzv. Netanjahuův zákon, který má tomuto bývalému pravicovému premiérovi umožnit kandidovat v předčasných premiérských volbách. Těch se zatím smí účastnit pouze členové parlamentu, což Netanjahu není. Už před hlasováním Knesetu Netanjahu řekl, že do premiérských voleb půjde jen tehdy, bude-li mít naději vytvořit dostatečně silnou koalici pro budoucí rozhodování. K tomu potřebuje přeskupení sil v Knesetu, a tedy nové parlamentní volby. Bývalý premiér nevyloučil, že bude o funkci předsedy vlády usilovat v budoucnu.

Jeho strana Likud zrušila na dnešek plánované primárky, v nichž se měl Netanjahu utkat o kandidaturu na funkci premiéra s nynějším předsedou strany Arielem Šaronem. Ten se stává kandidátem strany automaticky. Podle průzkumů ho od kandidáta levice a odstupujícího premiéra Ehuda Baraka dělí pět až sedm procent preferencí. Rozdíl mezi Barakem a Netanjahuem byl skoro 20 procent ve prospěch Netanjahua.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme