Izraelský Kneset blokuje cestu k parlamentním volbám

Izraelský parlament (Kneset) v noci na dnešek zamítl návrh zákona o předčasném rozpuštění zákonodárného sboru, které by otevřelo cestu k předčasným parlamentním volbám. Bývalý premiér Benjamin Netanjahu na to reagoval stažením kandidatury na post premiéra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce před tím poslanci odhlasovali tzv. Netanjahuův zákon, který má tomuto bývalému pravicovému premiérovi umožnit kandidovat v předčasných premiérských volbách. Těch se zatím smí účastnit pouze členové parlamentu, což Netanjahu není. Už před hlasováním Knesetu Netanjahu řekl, že do premiérských voleb půjde jen tehdy, bude-li mít naději vytvořit dostatečně silnou koalici pro budoucí rozhodování. K tomu potřebuje přeskupení sil v Knesetu, a tedy nové parlamentní volby. Bývalý premiér nevyloučil, že bude o funkci předsedy vlády usilovat v budoucnu.

Jeho strana Likud zrušila na dnešek plánované primárky, v nichž se měl Netanjahu utkat o kandidaturu na funkci premiéra s nynějším předsedou strany Arielem Šaronem. Ten se stává kandidátem strany automaticky. Podle průzkumů ho od kandidáta levice a odstupujícího premiéra Ehuda Baraka dělí pět až sedm procent preferencí. Rozdíl mezi Barakem a Netanjahuem byl skoro 20 procent ve prospěch Netanjahua.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme