Izraelský Likud podepsal první koaliční dohodu s krajní pravicí

Izraelský pravicový blok Likud uzavřel první koaliční dohodu potřebnou pro sestavení nové vlády. V novém kabinetu by tak měla definitivně být i strana Izrael náš domov, kterou vede protiarabský radikál Avigdor Lieberman. Ve vládě vedené Benjaminem Netanjahuem se s Liebermanem počítá jako s ministrem zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: AFP

Jisrael Bejtejnu neboli Izrael náš domov má mít celkem pět ministerských křesel. Obě strany se ale dohodly, že se to ještě může změnit.

Stále existuje možnost, že ve vládě bude i absolutní vítěz únorových voleb, tedy centristická Kadima. A ta by bezpochyby chtěla více vládních postů, než má Liebermanova strana.

Na začlenění Kadimy tlačí v zákulisí i prezident Šimon Peres. Hlavní překážkou je požadavek vůdkyně Kadimy Cipi Livniové, aby premiérská funkce rotovala mezi ní a Netanjahuem. Ten to zatím odmítá. Možná se tak bude muset spokojit s výrazně pravicovou vládou, ke které už předem přicházejí diskrétní výhrady ze zahraničí.

K tématu si přečtěte také:
Izrael: Budoucímu šéfovi diplomacie hrozí obvinění z praní špinavých peněz
Sestavení široké koalice v Izraeli brání rozdílné názory na vznik palestinského státu
Vítězce izraelských voleb Cipi Livniové hrozí odchod třetiny poslanců
Izraelské volby vyhrála Cipi Livniová

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme