Izraelský ministr obětí atentátu v Jeruzalémě

Odstupující izraelský ministr cestovního ruchu Rechavam Zeevi byl ráno zastřelen v Jeruzalémě. K odpovědnosti za atentát se přihlásila radikální Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Podle člena výboru Lidové fronty jde o odvetu za atentát na vůdce fronty Abú Alího Mustafu, ke kterému došlo před dvěma měsíci. Izraelská vláda v reakci na dnešní vražedný útok obnovila úplnou blokádu palestinských území a přijala přísná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rechavam Zeevi | Zdroj: ČTK

K atentátu došlo v hotelu Hyatt na severu Jeruzaléma. Podle dosavadních výsledků šetření útočník zasáhl Zeeviho z bezprostřední blízkosti třemi střelami z pistole s tlumičem. Zeevi odmítal osobní ochranku a tak úřadujícího ministra nikdo nestřežil. Těžkým zraněním podlehl dvě hodiny po atentátu v nemocnici. Zeevi byl vůdcem strany Izrael Bajtuna a byl považován za krajně pravicového politika a stoupence tvrdého postupu proti Palestincům. Před dvěma dny podal demisi na protest proti stažení izraelských jednotek z arabských částí Hebronu. Demise měla být přijata dnes odpoledne.

Izraelský premiér Ariel Šaron na mimořádném zasedání parlamentu obvinil z odpovědnosti za ministrovu smrt palestinskou reprezentaci a osobně prezidenta autonomie Jásira Arafata, protože dosud nebyli zatčeni palestinští radikálové, jejichž vydání Izrael požaduje. Palestinská autonomie dnešní atentát odsoudila. Jásir Arafat vydal příkaz k zatčení pachatelů smrtelného útoku z Lidové fronty pro osvobození Palestiny a každého Palestince, který poruší příměří.

Izraelský ministr zahraničí Šimon Perez pro izraelský rozhlas řekl, že prezident autonomie Jásir Arafat musí přijmout odpovídající opatření, protože jinak situace hrozí vzplanutím konfliktu.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme