Izraelský parlament jedná o genocidě Arménů v Turecku v roce 1915

Turecko přerušilo diplomatické vztahy s Francií, kvůli nově schválenému zákonu, podle kterého bude ve Francii trestné popírání genocidy, včetně tureckého masakru Arménů z doby první světové války a krátce po ní. Teď o tom, zda nazývat tehdejší události genocidou, jedná izraelský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Izraeli Nataša Dudínská ve Světě o deváté připomněla, že v izraelském návrhu zákona o trestnost nejde. „Jde o to, aby Izrael zavedl oficiální památný den a genocida Arménů se stala součástí školských osnov.“

Dřívější pokusy o projednání byl neúspěšné z obav ze zhoršení vztahů s Tureckem. Dudínská poznamenala, že v současnosti se vztahy s Ankarou velmi zhoršily po útoku na izraelského komandy na tureckou loď s propalestinskými aktivisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projednávání genocidy Arménů v izraelském parlamentu mluvily Nataša Dudínská a Jukie Urbišová

Navrhovatelce francouzského zákona k arménské genocidě hrozí smrtí proturečtí aktivisté. „Naštěstí se tady takové hlasy ještě neozvaly,“ uvedla z Izraele Nataš Dudínská.

Jak uvedla spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová, zatím reagují pouze turecká média, avšak s tím, že návrh zákona zatím projednával pouze školský výbor izraelského parlamentu.

„Turky rozlítí jakákoli informace o jakékoli zemi, která projednává obdobný zákon o arménské genocidě. Turci nechtějí přiznat, že při tomto masakru podle některých odhadů zemřelo až 1,5 milionu lidí. Podle nich to bylo ‚jen‘ 300.000 Arménců a mezi nimi i Turci,“ poznamenala Urbišová.

Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme