Izraelský poslanec chce, aby se Židé učili arabsky. Pomůže to překonat rozdíly, říká

Arabové a Židé k sobě na Blízkém východě hledají cesty obtížně. Důvody jsou politické i historické a svou roli hraje i řeč. Arabština a hebrejština jsou sice příbuzné semitské jazyky, jejich mluvčí si ale navzájem nerozumí. Někteří izraelští politici to chtějí změnit. Všichni občané Izraele by podle nich měli v budoucnu ovládat jak hebrejštinu, tak i arabštinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

arabština | Foto: Břetislav Tureček

„Když znáte jazyk toho druhého, rozumíte lépe jeho kultuře. A když rozumíte jeho kultuře, je snazší s ním žít v jedné zemi.“

„I když je Izrael židovským státem, máme tu arabskou menšinu. Cílem mého návrhu proto je, aby se Židé učili arabsky a Arabové hebrejsky,“ představuje svou iniciativu Oren Hazan, poslanec Knesetu za vládní pravicovou stranu Likud.

Pro svůj návrh uvádí i další důvody. „Teď je na vzestupu radikální islám a lidé se bojí, když se Arabové mezi sebou baví třeba na zastávce autobusu. Myslí si, že třeba chystají nějaký útok. Arabové se přitom baví o fotbale, hudbě, o normálních věcech. Když jim budeme rozumět, bude soužití mnohem snazší,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelský poslanec předkládá zákon o povinné výuce arabštiny. Je přesvědčen, že by mohl zmírnit židovsko-arabský konflikt. Natáčel zpravodaj Štěpán Macháček

Poslanec Oren Hazan poukazuje i na původ mnoha izraelských Židů v arabských zemích. „Já mám kořeny v libyjském Tripolisu a také v Maroku, moji prarodiče tedy mluvili arabsky. Byl to jejich jazyk, jejich dědictví a já si ho chci uchovat,“ dodává.

Podle poslance Hazana jsou ohlasy Izraelců na návrh zákona o povinné arabštině veskrze pozitivní, to je ale pravda jen částečně. „Podle mě je to dobrý nápad, ale nejsem si jistá, jestli se i Arabové učí ve škole hebrejsky. Všechno by mělo být oboustranné,“ vítá nápad obyvatelka Jeruzaléma Ja´el.

Někteří Židé se ale k myšlence učit se arabsky staví odmítavě. „Nemyslím si, že potřebujeme umět arabsky. Izrael je stát židovský. Důležitá je angličtina, možná ruština, ale nevím, proč by měla být povinná arabština,“ reaguje jeruzalémský Žid Mani.

Arabové jsou v Izraeli menšinou, tvoří pětinu obyvatel země a jako menšina z praktických důvodů hebrejsky umí, takže míč je spíš na židovské straně hřiště.

„To, že se Židé neučí arabsky, je součástí tragédie v arabsko-židovských vztazích. Já jsem Arab a mluvím hebrejsky plynule. Pochybuju ale, že Kneset zákon o povinné arabštině schválí. Vždy se najdou třeba finanční důvody, které zákon potopí,“ říká skepticky Amal Džammál, politolog z telavivské univerzity.

A to i přesto, že návrh má podporu izraelské vlády i prezidenta Reuvena Rivlina.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme