Izraelský premiér Netanjahu jedná v Berlíně i o tvrdších sankcích vůči Íránu

Přijetí tvrdších sankcí vůči íránskému režimu je na programu jednání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s německými představiteli. V Berlíně se ale debatuje také o zprostředkovatelské roli spolkové vlády při jednáních o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho má ve své moci palestinské hnutí Hamás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: en.netanyahu.org.il

Mluvčí Hamásu v rozhovoru pro agenturu DPA vyjádřil maximální spokojenost s podílem Německa na dosavadních jednáních o Šalitově propuštění. Mluvčí očekává, že se po berlínských rozhovorech Netanjahua s kancléřkou Merkelovou a šéfem diplomacie Steinmeierem, spolková vláda s Hamásem znovu spojí.

Zprostředkovatelskou úlohu Německa podle zákulisních informací nese nelibě Egypt, který dosud hrál roli výlučného prostředníka mezi Izraelem a Hamásem.

Angela Merkelová dala před Netanjahuovým příjezdem najevo, že si přeje co nejrychlejší obnovení mírových rozhovorů s Palestinci. Berlín taky tlačí na zmrazení další výstavby židovských osad.

Na oplátku je spolková vláda připravena se podílet na přijetí tvrdších sankcí vůči íránskému režimu.

Přečtěte si také:
Izraelský voják Gilad Šalit je v zajetí Hamasu tři roky
Izraelské vedení v tichosti zmrazilo nové projekty židovských osad
Palestinské hnutí Fatah si do vedení zvolilo také izraelského Žida
Izrael zvažuje propuštění palestinského vůdce Barghútího

Jiří Hošek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme