Izraelský premiér Netanjahu prý tajně navštívil Jordánsko. Kvůli vývoji v Sýrii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý tajně navštívil jordánského krále Abdalláha II. Důvodem měl být kritický vývoj v sousední Sýrii a obavy židovského státu, že by tam mohly být použity chemické zbraně. O údajné schůzce napsaly arabské noviny vydávané v Londýně. Izraelci setkání obou státníků zatím nepotvrdili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrealský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: ČTK/AP

I v Izraeli se však minulý týden objevily zprávy, že tamní vláda poslala kvůli Sýrii do Jordánska vysokou delegaci, včetně členů tajné služby Mosad.

Izrael totiž stejně jako Jordánsko se Sýrií sousedí a vše, co se v zemi zmítané občanskou válkou děje, se může odrazit i v židovském státě.

V Izraeli se také mluví o tom, že by jeho území mohly zasáhnout bojové plyny ze Sýrie. Mezi Izraelem a Sýrií je však málo obydlené území Golanských výšin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajné návštěvě Netanjahua v Jordánsku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Větší obavy tak má právě Jordánsko, jehož armáda se údajně připravuje na možnost, že se dostane do kontaktu s chemickými zbraněmi. Specialisté na chemické zbraně z české armády proto školí jordánské vojáky, jak chemickému nebezpečí čelit.

V Jordánsku i v Izraeli se také spekuluje o možnosti, že se občanská válka v Sýrii změní na boje radikálních sunnitských islamistů, kteří se do Sýrie stahují. Bojují sice proti režimu Bašára Asada, ale časem může být jejich aktivita v regionu nebezpečná.

Syrští povstalci včera vydali prohlášení, že syrská armáda už proti nim chemické zbraně použila. Informace ale není potvrzená. Včera na zprávu reagoval také izraelský ředitel ministerstva obrany. Židovský stát prý o útoku chemickými zbraněmi na syrskou opozici nemá žádné důkazy.

K syrské opozici se přidal dosavadní velitel Asadovy vojenské policie

Číst článek

Objevily se také spekulace, že může jít o snahu syrských povstalců zdiskreditovat Asadův režim. Rusko se ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova vyjádřilo, že ambasáda federace v Damašku bude tyto zvěsti prověřovat.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme