Izraelský premiér Olmert přiznal diskriminaci arabské menšiny

Arabská menšina v Izraeli čelí diskriminaci. Přiznal to izraelský premiér Ehud Olmert. Učinil tak při schůzce s vůdci arabské komunity. Ti za předsedou vlády přijeli s požadavkem, aby znovu otevřel kauzu osm let starých demonstrací, kdy policie postřílela 13 Arabů. Ochráncům lidských práv vadí, že ačkoli i vládní vyšetřovací komise přiznala nepřiměřenost policejního postupu, za krveprolití nemá jít žádný policista před soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Foto: Knesset

Stíhání dotyčných policistů odmítl zkraje roku generální prokurátor a Olmert včera řekl, že s tímto rozhodnutím nemůže a nebude nic dělat. Přiznal ale, že Arabové léta čelí z různých důvodů často záměrně diskriminaci.

Arabové tvoří pětinu obyvatel Izraele a o jejich nerovném postavení oproti židovské většině se mluví vždy v době krizí ve vzájemných vztazích. Od středy probíhají každou noc krvavé srážky v ulicích severoizraelského Akka.

Nepokoje vyvolala nepravdivá zpráva šířená z mešity, že Židé zabili jednoho Araba. Další pokračování nepokojů už podle policie podněcují většinou židovští radikálové.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme