Izraelský premiér Olmert zvažuje demisi, aby odvrátil předčasné volby

Izraelský premiér Ehud Olmert zvažuje demisi. Informují o tom izraelská internetová média s odvoláním na zdroje z úřadu vlády. Zítra má parlament projednávat návrh na své rozpuštění, což je krok k předčasným volbám. Pokud by premiér rezignoval, mohl by tomuto kroku předejít. Olmert čelí vážnému podezření z toho, že přijímal úplatky. Při zítřejším hlasování se proti němu může postavit nejenom opozice, ale i velká část poslanců z řad jeho vlastní koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Foto: Knesset

Pro rozpuštění Knessetu chce totiž hlasovat vládní Strana práce vedená Olmertovým rivalem a ministrem obrany Ehudem Barakem. Kvůli sporům o dětské přídavky může chtít vládu potopit i další její člen - náboženská strana Šas. Zatím se zdá, že obě strany se nezalekly ani pohrůžky, že Olmert pak za trest sesadí jejich ministry.

Nestabilita izraelské scény zablokovala mírový proces, protože Palestinci nemají stabilního partnera schopného garantovat dlouhodobé závazky. Sama izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová prohlásila, že Izrael je na pokraji anarchie.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme