Izraelský premiér označil židovské extremisty za hrozbu pro demokracii

Židovští extremisté, kteří v palestinském Hebronu útočí na místní Araby a na izraelské vojáky, jsou hrozbou pro demokracii. Prohlásil to izraelský premiér Ehud Olmert v reakci na krvavé střety, které na západním břehu Jordánu vyvolávají už druhý den militantní židovští osadníci. Roznětkou je výrok izraelského Nejvyššího soudu. Ten nařídil evakuaci domu, v němž se údajně v rozporu se zákony usadili židovští kolonisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Foto: Knesset

Ehud Olmert prohlásil, že chápe snahu o udržení židovské přítomnosti v Hebronu, nesmí prý být přitom ale pošlapávány soudní výroky. Dotyčný dům údajně osadníci koupili od Arabů, izraelská justice ale transakci považuje na za neplatnou a nařídila osadníkům odchod z budovy.

Armáda podle posledních zpráv chystá ještě před víkendem násilnou evakuaci. Kolonisté se ale v domě zabarikádovali. Na jejich podporu vyvolávají Židé násilnosti i v jiných částech okupovaného západního břehu Jordánu.

Vůdci osadnického hnutí tvrdí, že se mladí extremisté vymkli jejich kontrole. Bezpečnostní složky se obávají, že potyčky mohou přerůst v rozsáhlé nábožensky zabarvené nepokoje.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme