Izraelský premiér prosazuje stržení domu pachatele útoku v Jeruzalémě

Izrael by měl strhnout dům palestinského útočníka, který včera bagrem záměrně zabil tři Izraelce v jejich autech a další desítky lidí zranil. Demolici prosazuje premiér Ehud Olmert i několik ministrů. Právě včera také parlament předběžně schválil zákon, podle kterého by rodiny arabských teroristů z Izraele mohly přijít o občanství a sociální zabezpečení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé shromáždění kolem autobusu po útoku v Jeruzalémě | Zdroj: ČTK

Pachatel včerejšího útoku byl z východního Jeruzaléma, tedy z území které Izrael považuje za součást židovského státu. Útočník, kterého policie zastřelila, ale izraelské občanství neměl.

Motivace jeho krvavého řádění v centru Jeruzaléma zatím není potvrzená - podle médií mohlo jít i o náhlé vyšinutí mysli. Jestli šlo naopak o politicky nebo nábožensky motivovaný terorismus zatím detektivové nezjistili.

Premiér Olmert nicméně už včera večer vyzval příslušné ministry, aby prověřili právní možnosti demolice. Podobný postup má ale i řadu kritiků, kteří upozorňují, že Izrael by postihováním rodin teroristů trestal nevinné.

Někteří experti také tvrdí, že ničení domů nemá předpokládaný odstrašující účinek. Kromě toho demolice a odnímaní občanství i případné deportace se mají týkat jen Arabů, a nikoli židovských teroristů, kteří na Araby útočí.

Izraelští detektivové pátrají po motivech včerejšího útoku v Jeruzalémě

Jeruzalémský Palestinec, který včera bagrem zavraždil tři Izraelce, žil v minulosti se židovskou přítelkyní. V rámci pátrání po motivech jeho krvavého řádění v centru Jeruzaléma to zjistili izraelští vyšetřovatelé.

Tajné služby a policie prověřují, jestli útok mohl být teroristickým činem s politickou nebo náboženskou motivací. Detektivové se teď soustředí na příbuzné pachatele a sousedy z arabské čtvrti Súr Báhir.

Tamní obyvatelé, ale i jeho příbuzní tvrdí, že původce včerejšího masakru Husám Duvajját nebyl žádným islamistou a neměl ani vazby na radikální organizace. Argumentují i tím, že než se oženil a stal se otcem dvou dětí, měl židovskou přítelkyni. Právě tu ale podle izraelského tisku znásilnil a skončil na dva roky za mřížemi.

Izraelští detektivové zjišťují, jak často Duvajját chodil do mešity a jestli tam nemohl přijít do kontaktu s militantními islamisty. Obyvatelé Súr Báhiru ale ukazují i na jinou stopu - bagrista prý podle některých svědectví vyjel zabíjet do ulic poté, co na něj na staveništi házeli kamení židovští výrostci.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme