Izraelský premiér Šaron byl znovu operován

Lékaři dokončili operaci izraelského premiéra Ariela Šarona. K té přistoupili poté, co ranní tomografické vyšetření ukázalo zvýšení nitrolebečního tlaku a další krevní výron. Operační zákrok byl od středy už třetím v pořadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: AFP

Šaron už druhý den leží po prodělaném záchvatu mrtvice v bezvědomí v nemocnici. Ranní tomografické vyšetření ukázalo zvýšení nitrolebečního tlaku a další krevní výron. Na úplné uzdravení nedávají experti Šaronovi téměř žádnou šanci.

Lékaři měli původně v plánu držet premiéra v umělém spánku pro zklidnění a posílení oslabeného organismu. Šaron tak měl setrvat do neděle, a pak měli lékaři zjistit pomocí CT vyšetření mozku, jak zareagoval na náročné mnohahodinové operace. Od neděle měl být postupně přiváděn k vědomí.

Podle některých zdrojů izraelských médií přímo v nemocnici Hadasa v Jeruzalémě, utrpěl Ariel Šaron při mrtvici vážné poškození mozku. Ještě ráno v krátkém prohlášení oznámil ředitel jeruzalémské nemocnice Šlomo Mor-Josef, že pacientův nitrolebeční tlak je stálý. To znamená, že v mozku není žádná tekutina, kterou by bylo potřeba odstranit. To bylo podle ředitele nemocnice další dobré znamení.

V Izraeli proběhly v noci na dnešek modlitby za Šaronovo uzdravení. Podle bleskového průzkumu veřejného mínění provedeného deníkem Haaretz a desátým kanálem izraelské televize si Šaronova strana Kadima zachovala první příčku v preferencích voličů pro nadcházející parlamentní volby na konci března.

Většina Izraelců si přeje, aby se Ariel Šaron uzdravil, ale naděje se u řady z nich začíná vytrácet. "Arik na tom není dobře," řekl Českému rozhlasu v Tel Avivu jeden z obyvatel. Ředitel nemocnice kritizoval, že premiér byl na svém ranči v Negevské poušti bez potřebné péče. Mor Josef uvedl, že před deseti lety nedokázali Izraelci zachránit premiéra Rabina, protože mu nedali neprůstřelnou vestu a tentokrát možná premiéra Šarona, že mu nebyla věnována potřebná péče.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme