Izraelský premiér Šaron přerušil kontakty s Palestinou

Izrael přerušil všechny kontakty s palestinskou autonomií. Stalo se tak po útoku sebevražedných palestinských ozbrojenců v pásmu Gazy, při kterém zahynulo nejméně šest izraelských civilistů. Izraelská televize kromě toho podle agentury AFP oznámila, že armáda dostala zelenou k zahájení rozsáhlé operace v pásmu Gazy proti tamním ozbrojeným skupinám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zraněný izraelský voják | Zdroj: ČTK

Izrael bude trvat na zmrazení všech kontaktů, dokud incident a jeho příčiny nebudou úplně vysvětleny. Přechod Karni, kudy proudí zboží pro židovské osadníky i pro Palestince v pásmu Gazy, byl také uzavřen. Podle dosavadních šetření totiž ozbrojenci museli projít přes palestinské policejní kontrolní stanoviště, než provedli útok.

Nově zvolený palestinský prezident Mahmúd Abbás atentát odsoudil. Zároveň ale dodal, že proti Hamásu, Fatahu a Lidovým výborům odboje nebude zasahovat silou, ale bude se snažit o dohodu. Hamás jednání o dohodě nevyloučil, pokud skončí izraelské bezpečnostní operace proti jeho členům.

K útoku na izraelské vojenské stanoviště u přechodu Karni došlo ve čtvrtek večer. Palestinští bojovníci zahájili nejprve palbu z automatických zbraní, později pak poblíž stanoviště odpálili bombu vážící přes 150 kilogramů. Kromě tří sebevražedných atentátníků přišlo o život šest izraelských občanů, další utrpěli zranění.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme