Izraelský premiér se na své 'Bibi-tour' zastaví v Berlíně, pak zamíří do Prahy

Izraelští novináři píší v souvislosti s cestou premiéra Benjamina Netanjahua do Evropy o takzvané Bibi-tour. Izraelského předsedu vlády čekají před návštěvou Prahy ještě jednání v Berlíně, kde se setká s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: AFP

Kancléřka Merkelová před dvěma měsíci při návštěvě Izraele vyzvala Netanjahua k okamžitému obnovení mírových rozhovorů.

Zároveň kritizovala pokračující výstavbu izraelských osad na západním břehu Jordánu. Německo také v Radě bezpečnosti OSN podpořilo petici odsuzující tuto výstavbu.

Příští týden se navíc v Berlíně sejde blízkovýchodní kvartet, tedy USA, Rusko, OSN a Evropská unie. Jeruzalém se obává, s jakou formulací pro mírová jednání s Palestinci kvartet přijde.

Netanjahu chce rovněž apelovat na Merkelovou, aby kvůli otřesům v arabském světě neztrácely západní země ze zřetele íránský jaderný program.

V Praze bude Netanjahu jednat s Nečasem i Klausem

O situaci v severní Africe a mírovém procesu na Blízkém východě bude Netanjahu jednat také v Praze, kam zamíří přímo z Berlína. Stane se tak vůbec prvním úřadujícím izraelským předsedou vlády, který kdy do České republiky přijel.

S předsedou české vlády Petrem Nečasem bude hovořit i o ekonomické a vědecké spolupráci mezi Českem a Izraelem. V pátek se pak Benjamin Netanjahu setká s prezidentem Václavem Klausem.

Benjamin "Bibi" Netanjahu je v čele koaliční vlády od března 2009, předtím stál v čele kabinetu v letech 1996-1999. Šéf Likudu je považován za jestřába izraelské politické scény. Byl proti stažení židovských osadníků z pásma Gazy a v roce 2009 podporoval izraelskou operaci v Gaze.

V domácí politice je proti jednostrannému odchodu z okupovaného palestinského území, podporuje ale vznik palestinského státu.

Klára Stejskalová, Jaromír Marek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme