Izraelský premiér souhlasí s předčasnými volbami

Izraelský premiér Ehud Barak souhlasí s tím, aby se v Izraeli konaly předčasné volby. Prohlásil to v parlamentu před poslanci, kteří se chystali hlasovat o zákonu navrženém opoziční stranou Likud. Ten by umožnil předčasné rozpuštění parlamentu a následné předčasné volby. Podle Baraka je vláda připravena dohodnout se s Likudem na termínu voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování se bude po dnešním prvním čtení zákona konat i přesto. Podle pozorovatelů ho podpoří mnohem víc než požadovaných 61 ze 120 poslanců. Barak se pokoušel na poslední chvíli sestavit vládu národní jednoty s Likudem, ale nepřistoupil na požadavek, aby měl Likud právo veta v dalších mírových jednáních s Palestinci.

Barak byl zvolen loni, ale v létě ztratil podporu většiny poslanců kvůli politice vůči Palestincům. Nyní za ním podle analytiků stojí jen asi 30 zákonodárců. Řádný termín pro parlamentní i premiérské volby je rok 2003.

Později pak ještě dnes izraelský Kneset skutečně v prvním čtení odhlasoval absolutní většinou vypsání předčasných parlamentních voleb. Bez dalších podrobností o tom informovaly světové agentury

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme