Izraelský premiér v povolebním projevu připomněl jadernou hrozbu z Íránu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má nakročeno ke své třetí etapě v čele vlády. Přestože jeho Likud viditelně oslabil, vyjde z voleb jako vítěz. Dlouholetý izraelský lídr vystoupil před svými příznivci ještě před sečtením všech hlasů a poděkoval jim za přízeň. Nastínil také, jaké priority by měla budoucí vláda pod jeho vedením mít. Podtrhl hlavně bezpečnost země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po volbách.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po volbách. | Zdroj: Reuters

Pravicový blok Likud podle prvních informací opět vyhraje volby, i když lehce oslabil. Tentokrát kandidoval v koalici s krajně pravicovou formací Izrael je náš domov Avigdora Liebermana.

Netanjahu ve svém vystoupení po uzavření volebních místností představil několik principů, na kterých chce svoji novou vládu stavět. Zmínil větší diplomatickou a ekonomickou odpovědnost v kontextu ekonomické krize i plánované snižování cen bytů. Předně ale zdůraznil hlavní téma posledních let, íránskou jadernou hrozbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh izraelských voleb sleduje Martin Dorazín

„Prvním bodem našeho programu bude bezpečnost. Musíme mít sílu čelit výzvám, které jsou před námi. Musíme zabránit Íránu, aby získal nukleární zbraň,“ řekl Netanjahu.

Pravice je slabší, než se čekalo

Zda Netanjahu bude sestavovat vládu, však ukáže až budoucnost. Podle odhadů založených na průzkumech před volebními místnostmi, které zveřejnila izraelská televize, Likud získal 31 ze 120 mandátů.

Druhé místo zaujímá nová centristická formace Ješ Atid, která vznikla teprve vloni, na dalším místě je se 17 mandáty Strana práce. Krajně pravicová strana Židovský domov má 12 mandátů.

Celkem pravice získává 61 křesel a levice 59, což se výrazně liší od předpovědí. Ty přisuzovaly pravici až dvě třetiny mandátů.

Potvrdily se údaje o vysoké volební účasti, která přesáhla 70 procent. V posledních volbách to bylo jen 60 procent. Má se za to, že právě vysoká účast nahrála levicovým a centristickým stranám na úkor dodnes velmi sebejisté pravice.

Vojtěch Kouřímský, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme