Izraelský premiér vyzval světové mocnosti ke sjednocení vůči íránskému režimu

Irán musí zastavit jaderný program, jinak bude čelit tvrdším sankcím. Shodli se na tom německá kancléřka Angela Merkelová a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v rámci svého evropského turné navštívil Berlín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Benjamin Netanjahu

Angela Merkelová a Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Německá kancléřka po schůzce se svým izraelským protějškem uvedla, že nejpozději v září se musí Teherán vrátit k jednacímu stolu. Pokud tak neučiní, bude čelit tvrdším opatřením a sankcím ze strany západních států, a to hlavně v oblastech energetiky a financí.

"Myslím, že by bylo výstižné zmínit to, co americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nazvala ochromujícími sankcemi. Na íránský režim je možné vyvinout opravdu silný ekonomický tlak, pokud se hlavní mocnosti světa sjednotí," řekl Netanjahu během své návštěvy.

V rámci návštěvy izraelského premiéra se také diskutovalo o budoucnosti blízkovýchodního mírového procesu. Merkelová, podobně jako před časem americký prezident Obama, vyzvala Izrael k obnovení mírových rozhovorů a zastavení výstavby židovských osad na západním břehu Jordánu.

Podle Netanjahua je návrat k jednacímu stolu s Palestinci reálný v horizontu jednoho, respektive dvou měsíců. Izraelský premiér rovněž během návštěvy Německa naznačil, že dalším rozhovorům je nakloněný a otevřený.

Osud zajatého vojáka Šalita má v rukou zřejmě Berlín

V Berlíně se ale debatuje také o zprostředkovatelské roli spolkové vlády při jednáních o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho má ve své moci palestinské hnutí Hamás.

Mluvčí Hamásu v rozhovoru pro agenturu DPA vyjádřil maximální spokojenost s podílem Německa na dosavadních jednáních o Šalitově propuštění. Mluvčí očekává, že se po berlínských rozhovorech Netanjahua s kancléřkou Merkelovou a šéfem diplomacie Steinmeierem, spolková vláda s Hamásem znovu spojí.

Zprostředkovatelskou úlohu Německa podle zákulisních informací nese nelibě Egypt, který dosud hrál roli výlučného prostředníka právě mezi Izraelem a Hamásem.

Přečtěte si také:
Izraelský premiér Netanjahu jedná v Berlíně i o tvrdších sankcích vůči Íránu
Izraelský voják Gilad Šalit je v zajetí Hamasu tři roky
Izraelské vedení v tichosti zmrazilo nové projekty židovských osad
Palestinské hnutí Fatah si do vedení zvolilo také izraelského Žida
Izrael zvažuje propuštění palestinského vůdce Barghútího

ČRo 1 - Radiožurnál, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme