Izraelský premiér zrušil účast na summitu o jaderné bezpečnosti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nepojede na summit o jaderných zbraních, který do Washingtonu svolal americký prezident Barack Obama. Informuje to tom izraelský tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Premiér odvolal slíbenou účast, když vyšlo najevo, že někteří účastníci chtějí mluvit také o izraelských jaderných zbraních. Summit se tak prý může změnit v další mezinárodní fórum pro nespravedlivou kritiku Izraele.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadcházejícím summitu o jaderných zbraních mluvil na Rádiu Česko analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Jak zjistila izraelská diplomacie, Turecko, Egypt a několik dalších muslimských států hodlá na summitu vznést požadavek, aby Izrael umožnil mezinárodní inspekce svých nukleárních zařízení. Po židovském státu navíc chtějí, aby se rovněž připojil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

Předpokládá se, že Izrael má až 200 jaderných hlavic a je tedy jedinou nukleární mocností na Blízkém východě. Izrael to ale nikdy oficiálně nepotvrdil, ani nepopřel.

Jeruzalémská vláda si přitom od summitu slibovala důraz na údajnou hrozbu ze strany Íránu a na riziko, že jaderné zbraně mohou získat teroristé. Namísto premiéra teď do Spojených států zamíří ministr pro tajné služby Dan Meridor.

Podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka má Izrael zkušenosti z předchozích dob s tureckým premiérem Erdoganem, který se v Davosu pohádal s izraelským prezidentem Peresem a diplomatická roztržka není dodnes ukončená.

„Bývalý spojenec je tak s Izraelem se stavu studené války a pokud by se k Turecku přidaly další země, tak by toto téma mohlo na konferenci převládnout a odklonit jí někam jinam, než si přeje její hostitel Barack Obama,“ vysvětlil Slezák.

Milan Kopp, Igor Maňour, Ondřej Černý, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme