Izraelský prezident ocenil palestinského vůdce a vyzval k obnovení rozhovorů

Izrael a Palestinci by měli co nejrychleji obnovit mírové rozhovory. Prohlásil to izraelský prezident Šimon Peres. Učinil tak jen pár hodin před tím, než se Rada bezpečnosti začne zabývat palestinskou žádostí o mezinárodní uznání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás předává žádost o přijetí do OSN generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki Munovi | Zdroj: Reuters

Palestinci se na OSN obrátili s argumentem, že dosavadní vleklá jednání s Izraelem k vytvoření jejich státu stejně nevedla.

Izraelský prezident Peres prohlásil, že k obnovení rozhovorů je nejvyšší čas. Na palestinské straně je totiž podle něj nejlepší vedení, jaké si může Izrael přát.

Rámec pro oživení rozhovorů navrhlo mezinárodní společenství, takzvaný Kvartet. Očekává se, že přes určité výhrady nakonec obě strany na plán přistoupí.

Analytici ale varují, že to vůbec neznamená zdárný konec rozhovorů. Obě strany totiž mají úplně rozdílné názory na klíčové otázky.

Neformální konzultace o uznání nezávislého palestinského státu by měla Rada bezpečnosti OSN zahájit dnes. O to minulý týden požádal palestinský prezident Mahmúd Abbás. Spojené státy už předem oznámily, že pokud se nepodaří palestinskou žádost zablokovat jiným způsobem, uplatní v Radě bezpečnosti své právo veta. Očekává se proto vleklá diplomatická bitva a složité vyjednávání.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme