Izraelský prezident pověřil sestavením vlády Benjamina Netanjahua

Příští izraelskou vládu bude sestavovat dosavadní opoziční vůdce Benjamin Netanjahu. Pověřil ho tím prezident Šimon Peres. Nedávné volby vyhrála vládní strana Kadima vedená ministryní zahraničí Cipi Livniovou. Získala 28 křesel, Netanjahu s blokem Likud má ale o jediného poslance méně. Premiérské křeslo si tedy nárokovala Livniová, Netanjahu má zase mnohem větší šanci získat parlamentní většinu. Právě proto se také prezident rozhodl pověřit sestavením vlády tohoto pravicového politika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský prezident Šimon Peres pověřil Banjamina Netanjahua sestavením vlády

Izraelský prezident Šimon Peres pověřil Banjamina Netanjahua sestavením vlády | Zdroj: ČTK

Ještě ráno se prezident Peres pokoušel dotlačit dvě nejsilnější strany k vytvoření vlády národní jednoty. Netanjahu se ale odmítl vzdát vyhlídky na premiérské křeslo. Livniová prý zase nechce hrát v budoucím kabinetu druhořadou roli a prohlásila, že raději půjde do opozice.

Netanjahu tvrdí, že Kadimu do vlády znovu pozve. Nejspíš ale bude muset sázet hlavně na krajně pravicové a náboženské strany. Takový kabinet bude mít patrně velmi rezervovaný přístup k jakýmkoli mírových rozhovorům s arabskými vládami.

K tématu si můžete také přečíst:
Palestinský prezident vyzývá k mezinárodní izolaci pravicové vlády v Izraeli
Nejsilnější strany v Izraeli se přetahují o přízeň radikála Liebermana
Izraelské volby vyhrála Cipi Livniová
Izraelské volby nejspíš vyhrála dosavadní vládní strana Kadima
Volební účast v Izraeli je vysoká navzdory špatnému počasí
Netanjahu: Pokud vyhrajeme volby, svrhneme v Gaze vládu Hamásu

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme