‚Už nikdy víc‘. Izraelský prezident Rivlin vyzval na recepci 50 státníků k boji proti antisemitismu

Izraelský prezident Reuen Rivlin ve středu pořádal slavnostní večeři ve své residenci v Jeruzalémě pro nejvyšší politiky zhruba pěti desítek států, kteří přijeli na Světové fórum o holokaustu, pořádané u příležitost 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Slavnostní shromáždění se bude konat ve čtvrtek v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad vašem.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský prezident Reuven Rivlin (vpravo) a německý prezident Frank Walter Steinmeier v Rivlinově residenci v Jeruzalémě. | Foto: Atef Safadi | Zdroj: ČTK / AP

Rivlin vyzval pozvané hosty, mezi nimiž je i český premiér Andrej Babiš, aby se spojili proti rasismu a antisemitismu a k ochraně demokracie a jejích hodnot. „To je hlavní úkol, to je naše úloha, to je naše volba,“ řekl.

Dodal, že středeční večer je věnován připomínce holokaustu a druhé světové války. „Ve čtvrtek se shromáždíme v Jad vašemu, abychom slíbili: už nikdy víc... Historický výzkum bude ponechán na historicích, rolí politiků, nás všech, je utvářet budoucnost. Nechme historii odborníkům,“ řekl Rivlin.

V Izraeli začne Světové fórum o holokaustu. Jedním z témat by mohl být vzkříšený telegram z roku 1939

Číst článek

Podle izraelských novinářů tím narážel na rusko-polský spor o válečné události a o roli Polska v nich. Ruský prezident Vladimir Putin v prosinci popuzeně reagoval na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou předtím vyjádřil Evropský parlament, a obvinil Polsko z podílu na vypuknutí druhé světové války.

Do Rivlinovy rezidence bylo pozváno 250 hostů a k jejich obsluze vyčleněno 200 číšníků a členů personálu. Z kapacitních důvodů byli státníci vyzváni, aby si přivedli jenom jednoho hosta. Většinou volba padla na poradce nebo šéfy úřadů, nikoli na partnery. Všichni ostatní hosté byli obslouženi ve stanu mimo rezidenci a další stan byl postaven pro členy ochranek.

V hlavním sále hosté zasedli kolem stolu ve tvaru písmene U. Kromě Rivlina byli na recepci i premiér Benjamin Netanjahu, vůdce politického uskupení Modrá a bílá Benny Ganc a další vysocí zástupci Izraele.

Za účastníky promluví španělský král Felipe VI. a čeká se projev historika Jehudy Bauera, který má hovořit na téma antisemitismu a holokaustu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme