Izraelský prezident se zastal Jásira Arafata

Izraelský prezident Moše Kacav apeloval na premiéra Ariela Šarona, aby povolil palestinskému prezidentovi Jásiru Arafatovi návštěvu půlnoční mše v Betlémě. Rovněž Vatikán odsoudil nařízení izraelské vlády, která Arafatovi zakázala vánoční cestu do Ježíšova rodiště. Vatikán tento postup označil za svévolný. Arafat předtím varoval, že žádného izraelského nařízení, které by mu bránilo v účasti na mši, neuposlechne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/EPA

"Jásir Arafat by rád politicky využil půlnoční mše, a to není v našem zájmu" - je slyšet z izraelských vládních kruhů. Oficiálním důvodem je skutečnost, že Ariel Šaron vyžaduje zatčení teroristů, kteří se podíleli na vraždě izraelského ministra Zeeviho. Údajně se volně pohybují právě nedaleko současného sídla palestinského prezidenta. Jejich zatčení by Arafatovi cestu do Betléma uvolnilo. Palestinský prezident prohlašuje, že se mše zúčastní za každou cenu. V nejhorším případě se podle svých slov do Betléma vypraví pěšky. Izraelská armáda však zesílila kontrolu na všech přechodech a je rozhodnuta podobnému aktu zabránit.

Michal Kotyk, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme