Izraelský prezident údajně nabídl Palestincům výměnu území

Izraelský prezident Šimon Peres dnes vyjádřil naději, že k rámcové dohodě o konečném uspořádání mezi Izraelem a Palestinci dojde ještě před mezinárodní konferencí o Blízkém východě, kterou uspořádají Spojené státy a zřejmě i takzvaná Blízkovýchodní čtyřka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé v Jeruzalémě | Foto: Archiv ČRo

Izraelský prezident trvá na tom, aby jednání zůstala až do uzavření dohody důvěrná, protože medializace rozhovorů by je mohla úplně zničit. Některé části už ale pronikly na veřejnost. Jde o výměnu území, kterou navrhl sám Šimon Peres ještě ve funkci vicepremiéra.

Podle jeho návrhu by Palestinci získali některé části izraelského území, kde žijí téměř výhradně izraelští Arabové, tedy Palestinci žijící na izraelském území. Rozloha Státu Palestina by byla stejně velká jako před válkou v roce 1967. Izrael by si výměnou ponechal velké židovské osady na Západním břehu Jordánu. Jak uvedla izraelská média, palestinský prezident Mahmúd Abbás dnes tuto výměnu území odmítl.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme