Izraelský prezident zkritizoval vládu za to, že se prý nesnaží dosáhnout míru s Palestinci

Izraelský prezident Šimon Peres ostře zkritizoval pravicovou vládu za její přístup k mírovému procesu s Palestinci. Tým premiéra Netanjahua by měl podle Perese usilovat o uzavření mírové dohody s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, namísto aby na něj neustále útočil. Tři týdny před volbami vyvolaly Peresovy komentáře velké pozdvižení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský prezident Šimon Peres | Foto: World Economic Forum, Nader Daoud

Peres připomněl, že právě Abbás veřejně vyslovil podporu míru i za cenu, že už se všichni palestinští uprchlíci nevrátí do svých domovů.

Zároveň izraelský prezident zkritizoval dosavadního ministra zahraničí Liebermana za jeho slovní výpady proti Palestincům. Peres podotkl, že účelem diplomacie má být naopak upevňování vztahů.

Peres za své výroky okamžitě sklidil tvrdou kritiku od pravice. Podle některých vládních činitelů nemístně zasáhl do kompetencí Netanjahuova kabinetu. Jiní mu připomněli, že i během mírového procesu, který Peres prosazuje, zahynulo na 1500 Izraelců.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme