Izraelský tisk: Premiér Olmert prodlužuje válku proti vůli svých ministrů

Izraelský premiér Ehud Olmert dělá všechny dostupné kroky, aby se válka v Gaze nezastavila. Upozorňuje na to izraelský deník Ha'arec. V izraelském vedení sílí přesvědčení, že válka už dosáhla svých cílů a že je čas na příměří. Předseda vlády má ale opačný názor, a útoky se proto ještě rozšiřují. Jen včera v Gaze zahynulo na 50 Palestinců. Celkový počet mrtvých se tam blíží jednomu tisíci. Izraelská armáda už také vytvořila tým právníků, kteří mají chystat obranu židovského státu v očekávaných soudních sporech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Foto: Knesset

Včera se Olmert vyhnul schůzce s ministrem obrany Ehudem Barakem a šéfkou diplomacie Cipi Liniovou. Na dnešek zase nesvolal bezpečnostní kabinet, který by mohl rozhodnout o změně postupu v Gaze.

Hlavně Livniová a Barak volají po ukončení války. Argumentují, že vojenské přínosy se rapidně snižují, zatímco šrámů na mezinárodní pověsti Izraele rychle přibývá.

Egypt se snaží už týden prosadit svůj plán příměří. Izraelský emisar Amos Gilad opakovaně odložil cestu na káhirské rozhovory.

Ze svých pozic se tam ale příliš neposunulo ani hnutí Hamás. To chce zase jasné záruky, kdy se Izraelci z Gazy stáhnou.

Izrael chystá týmy právníků na mezinárodní žaloby kvůli konfliktu v Gaze

Izraelská armáda vytvořila speciální tým právníků a vojenských analytiků, kteří mají chystat obranu židovského státu v soudních sporech. Očekává se, že až skončí v Gaze válka, budou hlavně důstojníci čelit žalobám za domnělé porušování mezinárodních konvencí. O vytvoření týmu informuje deník The Jerusalem Post.

Experti už prý mají na stole všechny videonahrávky, které ze svých akcí v Gaze pořídily bojové jednotky.

Izraelští politici a velitelé podobně čelí právním rizikům i kvůli předchozím válkám a operacím. Zejména v Evropě na ně mohou různé organizace podávat žaloby a leckde jim hrozí i zatčení.

Například dnešní ministr vnitřní bezpečnosti Avi Dichter byl před lety šéfem tajné služby Šin Bet. Ta se podílela na atentátu na vůdce Hamásu Saláha Šihádu v Gaze, při kterém Izraelci zabili i 14 palestinských civilistů. Dichterovi proto hrozí zatčení v Británii, a tak tam odmítá jezdit. Podobně se ostrovnímu království vyhýbá bývalý šéf generálního štábu Dan Chaluc.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme