Izraelský turistický plakát vyvolal v Británii bouři protestů

Izraelská turistická centrála musela v Británii pod přívalem protestů stáhnout plakát, který zval k návštěvě židovského státu. Byla na něm totiž mapa Izraele, která ale zahrnovala také území, která židovský stát okupuje, tedy palestinskou Gazu, západní břeh Jordánu a syrské Golany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sporný izraelský plakát

sporný izraelský plakát | Zdroj: ČTK

Proti takové mapě protestovala syrská ambasáda, ale i různé občanské spolky. Celkem prý na úřady přišlo 340 stížností, a tak plakát musí ze stanic londýnského metra pryč.

V Izraeli vycházejí mapy, které za součást státu označují i zabraná území, poměrně často. V zahraničí se chybný výklad zdejší reality projevuje nejčastěji v turistickém průmyslu. I některé české cestovní kanceláře například označují palestinský Betlém za izraelské město.

Ve stejné době si ale zase Izraelci stěžují na palestinské mapy. I ty obvykle ukazují jednolité území, zahrnující Izrael, Gazu a Západní břeh. Přes celou plochu pak ale bývá napsáno jediné slovo: Palestina.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme