Izraelský útok na školu v Gaze zabil 40 lidí. ‚Armáda neměla důkaz, že se tam skrýval Hamás,‘ tvrdí média

Izraelská armáda v noci na čtvrtek zaútočila na školu v uprchlickém táboře Nusajrát v Pásmu Gazy. Informace o počtu mrtvých se rozcházejí, podle posledního vyjádření tiskového odboru vlády radikálního hnutí Hamás a zdroje z tamního ministerstva zdravotnictví bylo zabito 40 lidí, včetně 14 dětí a devíti žen, a dalších 73 utrpělo zranění.

Od stálého zpravodaje Tel Aviv/ Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v Dajr Balahu podle agentury AP oznámila, že obdržela těla nejméně 30 osob zabitých při úderu

Nemocnice v Dajr Balahu podle agentury AP oznámila, že obdržela těla nejméně 30 osob zabitých při úderu | Foto: Ramadan Abed | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda v noci na čtvrtek zaútočila na školu v uprchlickém táboře Nusajrát v Pásmu Gazy. Informace o počtu mrtvých se rozcházejí, podle posledního vyjádření tiskového odboru vlády radikálního hnutí Hamás a zdroje z tamního ministerstva zdravotnictví bylo zabito 40 lidí, včetně 14 dětí a devíti žen, a dalších 73 utrpělo zranění.

Řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci? Dva samostatné státy, míní dle výzkumu polovina Čechů

Číst článek

Agentura Reuters o něco dříve s odkazem zástupkyni Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), který školu provozoval, psala o provizorní bilanci 35 až 45 obětí.

Ve škole se podle agentury AP ukrývali lidé, kteří museli kvůli bojům opustit své domovy.

Izraelská armáda uvedla, že se tam ukrývali příslušníci elitních jednotek Hamásu a Palestinského islámského džihádu zapojení do útoku, při němž 7. října zemřelo na 1200 lidí a dalších asi 250 bylo zajato a odvlečeno do Pásma Gazy.

Armáda doplnila, že na místě zabila 20 až 30 těchto bojovníků. Skrývat se měli ve třech učebnách.

Podle agentury AP však armáda pro tvrzení o bojovnících ve škole neposkytla důkazy.

Ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které je ovládáno hnutím Hamás, si izraelská ofenziva od loňského října vyžádala životy více než 36 654 Palestinců, z toho 68 za uplynulý den, a 83 309 Palestinců bylo zraněno, za posledních 24 hodin 235.

Dvojité odložení

Armáda také tvrdí, že úder dvakrát odložila, aby minimalizovala civilní ztráty na životech. Izrael opakovaně obviňuje Hamás z toho, že civilisty využívá jako lidské štíty a ukrývá se v objektech, jako jsou školy a nemocnice.

Slovinsko uznává Palestinu jako samostatný stát. Vláda obešla požadavek opozice na odklad hlasování

Číst článek

Nemocnice v Dajr Balahu podle agentury AP oznámila, že obdržela těla nejméně 30 osob zabitých při úderu na školu spravovanou úřadem OSN a dalších šest těl lidí, kteří byli zabiti při vzdušném úderu na obytný dům. AP se odvolává na záznamy z nemocnice a reportéra, kterého má na místě.

Juliette Toumaová z UNRWA agentuře Reuters sdělila, že odhad počtu zabitých při úderu na školu v Nusajrátu je v tuto chvíli 35 až 45, avšak v tuto chvíli jde o provizorní bilanci. Šéf tiskového odboru vlády Hamásu Ismáíl Sauabta a zdroj z ministerstva zdravotnictví krátce nato uvedli, že zabito bylo 40 lidí, včetně 14 dětí a devíti žen.

Sauabta odmítl tvrzení Izraele, že se ve škole v Nusajrátu ukrývali bojovníci Hamásu. „Okupační síly veřejnosti lžou prostřednictvím smyšlených povídek, aby ospravedlnily tento brutální zločin spáchaný vůči vysídleným lidem,“ řekl agentuře Reuters.

Zesílení bojů

Muhammad Karím, vysídlený Palestinec, který viděl sanitky přivážet zraněné, agentuře AP popsal chaotické scény před nemocnicí. Videa kolující na internetu zachytila, jak někteří ze zraněných byli ošetřováni přímo na podlaze, což se v Pásmu Gazy, kde nemocnice nestíhají ošetřovat množství zraněných a jsou v důsledku konfliktu přetížené, děje často.

Izraelští zpravodajci zasahovali do vyšetřování mezinárodního tribunálu, píše britský list

Číst článek

Svědek AP také popsal, jak lidé hledali své blízké mezi těly zabalenými do bílých prostěradel na nádvoří nemocnice. Jedna žena podle Karíma neustále nemocniční personál žádala o odkrytí těl, aby zjistila, zda mezi mrtvými není její syn. „Situace je tragická,“ uvedl Karím.

Za měsíc od chvíle, kdy izraelští vojáci vstoupili do Rafáhu na jihu Pásma Gazy, zesílily také vzdušné údery i pozemní boje v okolí Nusajrátu. Jeden z domů ve zdejším táboře byl cílem útoku například 19. května, kdy zde zemřelo 20 lidí. Izraelská armáda tvrdí, že zde provádí „cílené“ operace.

Před čtvrtečním útokem armáda podle svého prohlášení podnikla kroky k omezení počtu civilních obětí, například „vizuální kontrolu ze vzduchu“ nebo shromáždění dodatečných zpravodajských informací.

Výzva k příměří

Skupina zemí, jejichž občané jsou mezi rukojmími drženými od loňského října v Pásmu Gazy, vyzvala vůdce palestinského hnutí Hamás a Izraele, aby dokončili jednání o dohodě o příměří a propuštění těchto osob.

Húsíjové ohlásili útoky na dvě lodě USA v Rudém moři. Američané zneškodnili dvě rakety a dron

Číst článek

Prohlášení, které vydal Bílý dům, podepsalo zhruba 20 států, kromě USA jsou mezi nimi například Británie, Rakousko, Francie či Německo. Návrh na dohodu předložil minulý týden americký prezident Joe Biden.

Skupina zemí uvádí, že plně podporuje snahy o uzavření dohody o příměří a propuštění rukojmích na základě návrhu, který předložila americká administrativa. „V tento rozhodující moment vyzýváme vůdce Hamásu a Izraele, aby učinili konečné kompromisy nutné k uzavření dohody,“ stojí v prohlášení.

Podle států nyní záleží hlavně na postoji Hamásu. „Vyzýváme Hamás, aby uzavřel dohodu, kterou je Izrael připravený plnit,“ stojí v dokumentu.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme