Izraelský velvyslanec pro ČRo: Na Židy útočí mladí 'osamělí vlci' vedení nenávistí

Už více než 14 dnů trvá násilí v izraelských městech a na palestinských územích. Několikrát napadli palestinští útočníci židovské obyvatele noži. Odpovědí byly zátahy izraelských ozbrojených sil. Při útocích a represivních akcích zahynuly čtyři desítky lidí, z toho 30 Palestinců. Dnešek vyhlásilo radikální hnutí Hamás „dnem hněvu“ a vyzvalo k protestům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec Izraele Gary Koren

Velvyslanec Izraele Gary Koren | Foto: Pavel Novák

S izraelským velvyslancem v České republice Garym Korenem mluvil redaktor Pavel Novák.

Považujete situaci, která je v Izraeli dnes, za důsledek jednání izolovaných útočníků, nebo je to organizovaná, koordinovaná akce?

Policie a bezpečnostní složky nejen v Izraeli, ale i v Evropě chápou, že máme co do činění s jevem teroristů – takzvaných osamělých vlků. Ti nepotřebují žádné organizační struktury. Stačí jim obecné pokyny. Jsou podněcovaní k násilí od mladých let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlně násilí, která se přelévá Izraelem, mluvil velvyslanec v Česku Gary Koren s redaktorem ČRo Pavlem Novákem

Statistiky ukazují, že většina pachatelů útoků jsou teenageři. Necítí odpovědnost za děti ani za rodinu. Jsou si jistí, že jejich rodina bude zajištěná, že dostane jako kompenzaci peníze od palestinské samosprávy a oni že budou oslavováni jako mučedníci.

V takových podmínkách nepotřebují žádné instrukce, co mají dělat. Pokud se nějaké pokyny někde objeví, věřím, že naše výzvědné služby udělají všechno pro to, aby uťali hlavu takovému jedovatému hadovi. Ale většina těch lidí je stejně motivována jen vnitřní nenávistí. Cítí, že mají svatou povinnost zabíjet Židy.

V médiích se někdy objevuje označení, že pokračující násilí může být začátkem třetího lidového povstání, tedy intifády. Myslíte si to také?

Víte, nikdo to nedokáže předpovědět. Ani ten, kdo žije na Blízkém východě, to nedokáže. Jenže to označení se hodí médiím a lidem, kteří si pamatují, co byla poslední intifáda. Důležité je, co se opravdu děje, a ne jaké se tomu dá jméno. My tomu říkáme teror. Oni si tomu mohou říkat, jak chtějí.

Všimněte si ale toho, že dva hlavní hráči na druhé straně, tedy v palestinské autonomii, si dávají pozor, aby se přímo nezapojili do toho, co se děje. Dávají ale těm mladým mužům zelenou v tom, co dělají. Chtějí, aby to vypadalo jako sporadické projevy nevole obyčejných lidí.

Skupiny palestinských demonstrantů se střetávají s izraelskými vojáky | Foto: Reuters

Oni totiž vědí, že kdyby dělali to, co v minulosti, znamenalo by to konec palestinské autonomie a přineslo by to možná další vojenský zásah v Gaze. My se nechceme do téhle pozice dostat, ale co je zajímavé, oni také ne.

V tomto okamžiku je těžké předpovídat, jaký bude další vývoj. Když se nás zeptáte, co se dá dělat kromě bezpečnostních opatření přijímaných vládou, odpověď je, že to záleží na těch na druhé straně.

Palestinský velvyslanec pro ČRo: Vyzýváme Izrael, aby udělal víc pro uklidnění situace

Číst článek

Upřímně také očekáváme od umírněných arabských zemí, že pochopí, že není v jejich zájmu, aby tato krize dále pokračovala. Na Blízkém východě už je dost cítit nestabilita. Všechny ty zpropadené války v Sýrii a Iráku s Islámským státem. To neprospívá ani Jordánsku nebo Egyptu, ani zemím v Perském zálivu.

V tom, co se děje, není nijak patrná nějaká jasná vůdčí role hnutí Fatah nebo Hamás. Přímo to nepodporují. Přesto, je pro vás za takových okolností vedení palestinské autonomie spolehlivý partner k jednání?

Je to jediný partner, kterého teď máme. Oni i my stále máme společný zájem. Vypadá to ale, že i v palestinském vedení jsou stopy nenávisti. Vezměte si třeba prohlášení prezidenta Abbáse o tom, že Židé svýma nohama zneuctili mešitu al-Aksa. To je nesmysl a podněcování k nenávisti.

V první řadě musíme přestat takto mluvit. Musí tu být respekt mezi těmi, kdo chtějí být v budoucnu partnery. Bohužel na palestinské straně je dost lidí, kteří rádi přilévají olej do ohně.

Myslíte, že je možné, že by se nezávislá Palestina mohla stát místem, kde by mohl najít útočiště Islámský stát?

Dotknul jste se jedné z našich největších obav. Ale dokonce i v Izraeli už bylo zatčeno několik lidí, izraelských Arabů, kteří odcestovali do Turecka a pak se přidali k Islámskému státu. Ptáte-li se, jestli se může Islámský stát usadit v Gaze, pak ano, může. Máme ale s palestinskými úřady dobrou spolupráci v oblasti bezpečnosti. Naším společným zájmem je tomu předejít.

Dokonce i hnutí Hamás je znepokojené tím, že by Islámský stát mohl začít operovat v Gaze. Jeho obdoba, říkejme jí Al-Káida, už existuje na Sinaji.

Potenciální nebezpečí tu je. Musí se proti tomu něco udělat. To je jedna z nejdůležitějších věcí, o kterých se teď mluví. Až se situace uklidní a obnovíme mírová jednání, otázka bezpečnosti na Blízkém východě bude klíčová nejen pro Izrael, ale i pro naše sousedy.

Jestli bude palestinský stát demokratický? To pravděpodobně nezáleží na nás. Ale jestli se stane islamistickým státem, ať už pod vedením Muslimského bratrstva nebo Islámského státu, to nás velmi zajímá.

Protože když podepíšeme s Palestinci mírovou dohodu, bude to pro nás znamenat velmi bolestný kompromis. A když se další den dostanou v Palestině k moci islamisté, jakou bude mít taková dohoda cenu? Kdo ji bude dodržovat? Kdo nám dá záruky? Snad Evropané? Ale jděte.

Do protiizraelských protestů se zapojili i bojovníci z hnutí Fatah | Foto: Reuters

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme