Izraelský vicepremiér pohrozil rezignací kvůli omezování svobody

V Izraeli nabírá na obrátkách ostrý politický boj o míru svobody v zemi. Vicepremiér a ministr pro tajné služby Dan Meridor varoval, že rezignuje, pokud projdou zákony omezující váhu Nejvyššího soudu. Sérii zákonů přitom prosazují Meridorovi spolustraníci z vládního bloku Likud. Dnes se má jejich návrhy znovu zabývat vláda, některé už ale zčásti prošly i parlamentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj projíždí Jaffskou třídou, hlavní tepnou židovské části Jeruzaléma | Foto: Břetislav Tureček

Některé zákony mají omezit prostor nevládních organizací, které se zastávají Palestinců, jiné míří na média nebo na kompetence a složení Nejvyššího soudu.

Proti návrhům brojí levice včetně prezidenta Perese i dotyčné organizace. Protestují ale i veteráni pravicové politiky, podle kterých radikální nacionalisté svými návrhy omezují svobodu v zemi. To říká vicepremiér Meridor, ale také třeba šéf parlamentu Rivlin a včera poslední z návrhů odmítl i samotný premiér Netanjahu.

Takzvaná mladá garda v jeho straně Likud nové zákony prosazuje s argumentem, že demokracii naopak ohrožuje levice a z ciziny placené nevládní organizace.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme