Izraelský voják přišel o život na severních hranicích s Libanonem

Na izraelsko-libanonských hranicích roste napětí. Příslušník libanonské armády tam zastřelil hlídkujícího izraelského vojáka. Střelbu směrem do libanonského území následně Izraelci opětovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci střežící hranici poblíž Rosh Hanikra, kde došlo ke střelbě | Zdroj: Reuters

„Ihned po smrtelném útoku na naši hlídku jsme začali s vyšetřováním. Zjistili jsme přitom na druhé straně hranic podezřelý pohyb, několik lidí se tam snažilo skrývat a plížit.“ popisuje události na hranicích mluvčí izraelské armády Peter Lerner a dodává:

„Okolnosti a bezprostřední ohrožení nás ke střelbě ospravedlňovaly, naše jednotky pak hlásily zásah podezřelých jedinců na libanonské straně."

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na izraelsko-libanonských hranicích sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

K incidentu došlo v klidnější části libanonsko-izraelských hranic. Prvotní spekulace hovořili o tom, že za útokem stojí hnutí Hizbaláh. To se ale nepotvrdilo. Vyšetřování nakonec došlo k závěrům, že na izraelského vojáka zaútočil příslušník řádné libanonské armády. Ten se po incidentu celou noc skrýval a ráno se pak přihlásil na své základně. Jaký byl jeho motiv ale zatím není jasné.

Nejpravděpodobněji se jednalo o individuální čin, který měl osobní motivy. Druhou možností je, že do libanonské armády infiltrují ozbrojené skupiny. To by výrazně narušilo poměrně dobrou pověst libanonské armády. Stále se ale čeká na výsledky šetření libanonské armády.

Představitelé libanonské i izraelské armády v současnosti o incidentu jednají. Cílem je si vysvětlit k čemu na hranicích došlo a nevyhrocovat zbytečně současnou situaci. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Štěpána Macháčka je velmi vysoká pravděpodobnost, že se spor urovná.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme