Izraelským vědcům se prý podařilo zfalšovat vzorek DNA

Izraelským vědcům se podařilo zfalšovat vzorek DNA, která se v řadě zemí používá jako zásadní důkaz při vyšetřování závažné kriminality. Informuje o tom odborný časopis Forensic Science International.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biomolekula DNA

Biomolekula DNA | Foto: licence: GFDL

Vedoucí izraelského týmu Dan Frumkin uvedl, že těmito manipulacemi je prý možné úplně zfalšovat klíčové okolnosti zločinů.

Vzorky DNA se obvykle získávají z vlasů, slin, krve nebo dalšího biologického materiálu. Izraelským odborníkům se prý podařilo vzorky od jednoho člověka laboratorně rozložit a vpravit do nich DNA úplně jiné osoby.

Výzkumníci navíc tvrdí, že pokud budou mít k dispozici třeba z databáze přesný popis něčí DNA, mohou uměle vyrobit biologické vzorky tohoto člověka.

Odbornou zprávu už převzala řada médií v Izraeli a ve Spojených státech. Reakce obvykle sahají od varování před možným zneužitím těchto postupů, až po ironické ujištění, že zločinci obvykle nebývají odborníky na genetiku.

Přečtěte si také:
Vědci pozorovali samoopravu DNA
Bílé krvinky katapultují DNA
Bílé krvinky katapultují DNA
Ochránci citlivých dat mají výhrady k odebírání DNA násilím
Rodiny zločinců pod genetickým drobnohledem

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme