Izraelští homosexuálové budou dostávat vdovské důchody

Precedenční rozhodnutí týkající se homosexuálních párů vydal izraelský generální prokurátor. Nařídil totiž státní správě sociálního zabezpečení, že musí do budoucna platit vdovský důchod gayovi, jemuž zemřel jeho dlouholetý partner. V Izraeli jsou přitom sňatky osob stejného pohlaví vyloučeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatba homosexuálů | Foto: Eva Kačánová

Generální prokurátor vyhověl žalobě pana Giora Raze, který po Správě sociálního zabezpečení žádal udělení statutu vdovce. Ta to původně odmítala s tím, že dotyčný muž nesplňuje předepsané podmínky. Raz žil 23 let v homosexuálním svazku s mužem, u kterého byla v roce 2002 nalezena rakovina. Oba se museli vzdát svého zaměstnání a po smrti přítele tak ior Razz pobíral pouze přiznaný důchod ve výši necelých 7000 korun.

Generální prokurátor teď rozhodl, že stát musí gayům a lesbičkám garantovat stejná ekonomická práva jako heterosexuálním párům. Podle asociace pro lidská práva se nové rozhodnutí vztahuje i na plnění pojistek týkajících se pracovních úrazů nebo invalidních důchodů.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme