Izraelští rabíni zakázali pronajímat nemovitosti nežidům

Na padesát předních izraelských rabínů zakázalo prodávat i pronajímat byty a pozemky nežidům. Nařízení má prý zabránit vzniku smíšených manželství, mravnímu úpadku a také poklesu ceny nemovitostí. Kdo zákaz poruší, měl by být vyloučen ze své komunity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé

Židé | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Většina rabínů podepsaných pod tímto nařízením jsou státem placení zaměstnanci. Odpůrci výnosu mluví o zjevném rasismu a vyzývají vládu, aby dotyčné rabíny okamžitě sesadila.

K záležitosti, která míří hlavně na Araby, kteří prý narušují židovské komunity, se už vyjádřil i premiér Netanjahu. „Jak bychom se cítili, kdyby někdo zakazoval prodávat domy Židům?" prohlásil.

Podobná nařízení podle něj nemají v demokratické zemi co dělat. Ministr školství zase řekl, že Židé mají naopak s nežidy vycházet co nejlépe. Rabíni si ale stojí za svým a tvrdí, že Židy zvýhodňuje už samotná tóra.

Není to poprvé, co izraelští politici musejí řešit skandál kolem rasismu některých rabínů. Nedávno například duchovní vůdce vládní strany Šas rabín Ovadia Josef prohlásil, že Bůh stvořil nežidy jenom k tomu, aby sloužili Židům.

Dokument má podobu letáku, který se rozdává po synagogách, letáky se objevují i v náboženském tisku a dál se šíří po Izraeli.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme