Izraelští vojáci do poloviny září opustí Gazu

Z pásma Gazy na Blízkém východě by měly během několika týdnů odejít všechny izraelské jednotky. Minulý týden sice skončil odsun 9 tisíc židovských osadníků z 25 osad v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu, ale někteří vojáci tam ještě jsou. Premiér Šaron současně potvrdil, že odsun dalších osadníků z okupovaných území bude pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vystěhovaná osada Neve Dekalim | Zdroj: ČTK

Izraelští vojáci odejdou z Gazy do poloviny září, ale Izrael bude i nadále udržovat bezpečnost na hranicích. Po dohodě s Egyptem pak bude na egyptské straně hlídkovat téměř 800 vojáků.

Evakuace židovských osadníků z okupovaných území bude dále pokračovat - po pásmu Gazy přijde na řadu západní břeh Jordánu.

Izraelský premiér Jicchak Šaron potvrdil, že ne všechny židovské osady na západním břehu budou zachovány. Podle premiéra vznikne definitivní mapa sídlišť, které v této oblasti zůstanou, až v konečné fázi mírových izraelsko-palestinských rozhovorů.

V Předjordánsku zůstalo 120 sídlišť, v nichž žije čtvrt milionu obyvatel. Většina Izraelců si přeje, aby židovský stát v evakuaci osad pokračoval, a Šaron znovu zdůraznil, že tomu tak bude.

Premiér v důsledku své politiky ale ztrácí podporu uvnitř strany Likud. Odpůrci stahování v čele se Šaronovým potenciálním rivalem Benjaminem Netanjahuem požadují, aby se co nejdříve sešlo vedení Likudu a vypsalo předčasné primární volby.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme