Izraelští vojáci nepochybili při zásahu proti mezinárodní flotile

Izraelské námořnictvo se při květnovém zásahu proti mezinárodní flotile plující do Gazy dopustilo řady pochybení, samotná akce ale byla oprávněná. Takový je hlavní závěr izraelské vyšetřovací komise, která se aférou několik týdnů zabývala a včera v podvečer zveřejnila své závěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Při obsazování lodí Izraelci zabili devět tureckých aktivistů a zásah vyvolal celosvětovou vlnu protiizraelské kritiky. Izrael ale odmítl výzvy k mezinárodnímu vyšetření incidentu a vytvořil k tomu vlastní orgán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky komise, která vyšetřovala zásah proti mezinárodní flotile, popsal na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Závěrečná zpráva, kterou komise vytvořila, má přibližně sto stran a podle při zádahu došlo k řadě chyb hlavně v rozhodování na vysokých velitelských místech. Samotný zásah byl ale v pořádku a nedošlo při něm k nedbalosti nebo nějakému selhání.

„Když to shrnut, tak vojáci, kteří se například slaňovali z vrtulníků na loď doplatili na to, že někdo nad nimi špatně rozhodoval, a proto byla celá akce tak zpackaná a krvavá,“ okomentoval závěry blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Vyšetřovací komise například došla k tomu, že první výstřely ostrou municí vystřelili Turci, a to zbraněmi, které měli na lodi a potom je hodili přes palubu. V koleně jednoho zraněného izraelského vojáka se totiž našla kulka, která nepocházela ze zbraní, které na palubu přinesli izraelští vojáci.

Další pochybení podle zprávy spočívalo v tom, že tajné služby selhaly při odhalování toho, na co mohou vojáci narazit. Zároveň námořnictvo selhalo v tom, že nemělo záložní plán. Zpráva navíc nikomu nepřipisuje osobní vinu.

Izrael má také dodatečně zjišťovat, nakolik byl zásah v souladu s mezinárodním právem. Toto vyšetřování je ale teprve na začátku.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme