Izraelští vojáci nerespektovali práva zatčených
Izrael se rozhodl propustit všechny aktivisty, které zadržel po pondělním útoku proti flotile šesti zahraničních plavidel s humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazy. Po útoku se na něj svalila vlna mezinárodní kritiky, která ale nejspíše není u konce. Deportovaní pasažéři lodí publikují své příběhy a ukazuje se, že s nimi izraelští vojáci nejednali v rukavičkách.
Se strastmi po zatčení se Radiožurnálu svěřil i kameraman České televize Jan Línek: „Vůbec nebyl žádný výslech. Hned nám říkali, doporučujeme vám podepsat vaši deportaci. Když ne, tak půjdete sedět. Řekli, že kdybychom podepsali, tak budeme deportovaní ihned a že budeme mít možnost telefonátu a vidět někoho z ambasády. To ale potom nebylo.“
„Já jsem žádost podepsal a policista, který se mnou papír sepsal, se mi potom vysmál a říkal, abys to věděl, tak telefonát stejně nebude, z ambasády také nikoho neuvidíš a svoje věci také nedostaneš,“ popisuje zážitky z vězení kameraman.
V celách navíc aktivisté a novináři nemohli spát a některé z nich dokonce izraelští vojáci zbili: „V cele nám nechali zapnuté světlo a budili nás každou hodinu. Vždycky přišli, koukli, probudili nás, zabouchli dveře. Nechtěli, abychom spali. My jsme měli pocit, že jim jde o to se pomstít. Kapitána lodi Challenger tam zbili. On začal protestovat, že to takhle nejde, že chce telefonovat a dát si cigaretu a oni ho potom zbili,“ popisuje Línek.
V ostré kritice Izraele pokračuje i Francie
Domů se vrátil i jeden z francouzských členů mezinárodní flotily. Youssef Ben Derbal byl v rukou izraelských orgánů 24 hodin. Údajně dostal na vybranou. Buďto soud v Izraeli, nebo deportace do Francie. Vybral si tu druhou možnost, prý aby mohl vydat svědectví o tom, co se stalo.
„Uprostřed noci vidíte komando, které se blíží v kruhu,“ říká novinářům Youssef Ben Derbal po návratu do vlasti. Vojáci jsou vyzbrojeni opravdu sofistikovanými zbraněmi, nad vámi krouží vrtulník, blíží se vojenské čluny, to všechno v jeden okamžik, najednou.
Podle jeho slov zadržují Izraelci ještě osm Francouzů. Někteří prý odmítli deportaci a rozhodli se stanout před tamními soudy a sledovat, jak na tuto formu protestu svého druhu bude izraelská justice reagovat. Francouzský premiér Francois Fillon prohlásil, že požaduje okamžité propuštění francouzských státních
příslušníků, kteří byli zadrženi izraelským komandem na cestě do Gazy.