Izraelští vojáci pátrají v Ramalláhu po palestinských radikálech

Rozsáhlou operaci v Ramalláhu na západním břehu Jordánu zahájila v noci na dnešek izraelská armáda. Izraelští vojáci v tomto městě pod palestinskou správou pátrají po palestinských aktivistech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký Východ | Foto: Jan Rosenauer

Podle informací agentury Reuters izraelští vojáci v Ramalláhu prohlíželi dům po domu a zadrželi několik desítek osob. Akce začala po půlnoci místního času, kdy do Ramalláhu vjelo několik desítek vojenských vozidel. Podle svědků se z Ramalláhu ozývaly výbuchy a střelba.

Izraelské vojenské zdroje operaci potvrdily s tím, že "jde o zatýkání na základě informací špionážních služeb varujících před hrozbou atentátu". Izraelský rozhlas uvedl, že vojáci vyhodili do vzduchu zbrojní dílnu a zatýkání zaměřili proti členům Hamasu; radikální palestinské skupiny, která při sebevražedných pumových útocích za poslední tři roky zabila stovky Izraelců.

Operace v Ramalláhu narušila relativní klid, který provázel snahy o oživení Spojenými státy podporovaného mírového plánu a přípravy summitu izraelského premiéra Ariela Šarona a jeho nového palestinského protějšku Ahmada Kuráji.

Navíc k ní došlo v den, kdy by měla být v Ženevě vyhlášena izraelsko-palestinská mírová iniciativa zvaná Ženevská dohoda - neoficiální symbolický mírový plán vypracovaný skupinou palestinských a izraelských politiků a intelektuálů.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme