Izraelští vojáci zabili duchovního vůdce Hamasu Jásina

Izrael nechal zlikvidovat zatím nejvýše postaveného palestinského radikála, duchovního vůdce radikálního hnutí Hamas šajcha Ahmada Jasína. Střelba z helikoptéry usmrtila také jeho syna a členy ochranky. V ulicích Gazy ihned začaly skandovat davy Palestinců svou touhu po pomstě a i vedení Hamasu reagovalo hrozbou krvavé odplaty. Izrael podle něho otevřel "brány pekla". Kvůli Jasínově smrti se večer schází v Káhiře představitelé OSN, Evropské unie, Spojených států a Ruska.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmad Jásín

Ahmad Jásín | Foto: EPA

Duchovní vůdce a zakladatel palestinského radikálního hnutí Hamas šejk Ahmad Jásin podlehl útoku izraelských raket v palestinském městě Gaza krátce po svém odchodu z mešity. Podle izraelského rozhlasu nad operací proti Jásínovi dohlížel osobně izraelský premiér Ariel Šaron. Vedení Hamasu mu ihned adresovalo pohrůžku, že mu za to "uřízne hlavu."

Na místě zásahu vedle Jásínových ostatků zůstal i jeho invalidní vozík nasáklý krví. Spolu s ním zahynulo 7 dalších lidí, včetně jeho syna a ochranky. Palestinská samospráva vyhlásila za mrtvého Jasína třídenní smutek.

S Jasínem se pak ve smutečním průvodu přišly rozloučit desítky tisíc Palestinců. Rakev s ostatky zahalenými do zelené vlajky nesli ulicemi města na hřbitov mučedníků ozbrojení bojovníci Hamasu. Ozývala se střelba do vzduchu a volání po odvetě. Také v Nábulusu se sešlo asi 15.000 lidí včetně 40 ozbrojenců. V Džanínu vyšlo do ulic na 10.000 lidí, mezi nimiž bylo mnoho členů Brigád mučedníků od Al- Aksá. Na západním břehu Jordánu byla dnes kvůli Jasínovi vyhlášena jednodenní stávka. Obchody i školy zůstaly zavřené také v palestinských uprchlických táborech v Libanonu.

Rozhořčení Palestinců po Jasínově usmrcení | Foto: EPA

Sílí obavy z dalšího násilí

Ozbrojené křídlo hnutí Hamas hrozí zabitím stovek Izraelců. Šéf Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh dopoledne prohlásil, že Izrael za svou ranní akci zaplatí. Po prá hodinách už libanonské hnutí ostřelovalo izraelské pozice na hranicích s Libanonem a podle svědků izraelská vzdušná obrana zahájila protiútok.

Válka s Izraelem je podle předáka hnutí Hamás Abdala Azíze Rantisího stále otevřená. Jiné militantní hnutí, Arafatův Fatah, už oznámilo, že odveta je otázkou několika hodin. Také palestinské Brigády mučedníků od Al-Aksá hrozí "válkou proti synům Sionu". "Oko za oko. Během několika hodin budete mít, dá-li bůh, odpověď," prohlásila tato organizace. Izraelský stát už izoloval pásmo Gazy od západního břehu Jordánu.

Dnešní útok izraelských helikoptér je odpovědí na poslední pumový atentát v přístavním městě Ašdot, kde bylo zabito deset civilistů. Není to poprvé, co se jeruzalémská vláda rozhodla k tak radikálnímu činu.

Rozkazem k vraždě duchovního vůdce Hamasu zahájil izraelský premiér Ariel Šaron mimořádně hazardní hru píše agentura AP. Před plánovaným stažením Izraelců z pásma Gazy se pokouší o rozhodující vítězství nad teroristy, ale rozpoutal tím mezi Palestinci zároveň bezhlavou touhu po pomstě, která se může snadno vymknout kontrole.

Washington i Brusel odsoudily Jasínovu likvidaci

Američané vyzvali obě strany ke klidu a tvrdí, že jsou v kontaktu jak s Izraelci, tak Palestinci. Důrazně však prohlásili, že na útoku nemají žádný podíl. Javier Solana - šéf zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie soudí, že smrt duchovního vůdce Hamásu je špatnou zprávou pro mír na Blízkém východě.

Evropská unie velmi ostře odsoudila čin v Gaze. Unie uvedla, že Jasínovým zabitím se jen zvýší napětí v Izraeli a povede to k dalším sebevražedným útokům Palestinců. Může to také povzbudit Al-Káidu k dalším atentátům v Evropě. "Je to velmi, velmi špatná zpráva pro mírový proces," prohlásil vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana. Domnívá se, že takovéto činy nevedou k míru a dialogu, ke snížení násilí, a připomněl, že Evropská unie vždy odsuzovala izraelskou metodu mimosoudního zabíjení palestinských aktivistů.

Mluvčí britského ministerského předsedy Tonyho Blaira řekl: "Je samozřejmé, že premiér odsuzuje dnešní zabíjení" což byla narážka na zabití nejen duchovního vůdce paletinské organizace Hamaz Ahmeda Jasina, nýbrž i dalších nejméně sedmi lidí. Rezolutnější byl britský ministr zahraničí Jack Straw: "Izrael nemá právo zapojovat se do tohoto druhu nezákonného zabíjení, a my je proto odsuzujeme - je nepřijatelné a neospravednitelné . A je velmi nepravděpodobné, že se jím dosáhne vytyčených záměrů."

I podle Ruska se teď na Blízkém východě zvýší počet teroristických útoků. Smrt Jasína přinejmenším ohrožuje mezinárodní mírové úsilí v regionu Blízkého východu, konstatoval k posledním událostem mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Jakovenko. Rusko podle něj považuje za důležité uskutečnění plánu tzv. cestovní mapy při řešení nepřátelství mezi oběma tábory. K zabití duchovního vůdce Hamásu se vyslovili i šéfové zahraničních výborů obou komor parlamentu. Tím, že Izraelci zabili Šajcha Jasína, riskuje podle Michaila Margelova předsedy zahraničního výboru Rady federace premiér Šaron svoji politickou autoritu.

Kdo byl Ahmed Jasín

Ahmad Jasín se narodil nejspíše v roce 1936 v arabské rybářské vesnici Jura u Aškelonu v pásmu Gazy. Ve 14 letech se při fotbale vážně zranil a od té doby byl odkázán na invalidní vozík. V čele Hamasu stál mnoho let. Ještě před tím byl aktivní v v egyptském Muslimském bratrstvu - toho stálo v 60. letech dva roky vězení. Za propagaci této organizace byl v Izraeli v 80. letech odsouzen na dalších 13 let do vězení. Po roce byl propuštěn, ale v roce 1989 znovu zatčen a později v Izraeli odsouzen na doživotí. V roce 1997 na přímluvu Jordánska a s ohledem na zdravotní stav byl propuštěn a s triumfem se vrátil do Gazy. Jasín se těšil velké úctě a respektu mezi Palestinci.

Jasínova pozice k židovským sousedům nebyla nikdy přátelská a v podstatě neuznával ani existenci izraelského státu. Jasínova smrt proto může být záminkou pro pomstu.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Milan Kocourek, Michal Kotyk, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme