J. Kavan upřesňuje informace o odškodnění sudetských antifašistů

O možnosti odškodnění sudetoněmeckých antifašistů se nejedná na oficiální úrovni. V reakci na páteční zprávy německého tisku to v Londýně řekl český ministr zahraničí Jan Kavan. Podle něho jde o zcela neformální jednání na úrovni lidí spojených s Fondem budoucnosti. Německý tisk totiž v pátek tvrdil, že Česká republika údajně chystá odškodnění sudetských Němců, kteří byli pronásledováni nacisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Jak informuje berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, deník die Welt tvrdí, že šéf české diplomacie Jan Kavan má zájem v plánovaném rozhovoru pro tento deník uvést na pravou míru Zemanovy výroky o sudetských Němcích.

Shodně s Frankfurter Allgemeine Zeitung pak uvádí, že se připravuje odškodnění několika set sudetských Němců, kteří byli pronásledováni jak nacisty, tak i v poválečném Československu. David Šťáhlavský také poznamenává, že pro televizi ARD Jan Kavan potvrdil, že o symbolickém odškodnění antifašistů se vedou interní jednání, která by vyvrcholila po volbách v obou zemích.

Tato otázka prý bude dle deníku die Welt i na programu návštěvy Joschky Fischera a kancléře Gerharda Schrödera v únoru a březnu v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

D.Šťáhlavský: Německý tisk o odškodnění

"Ani nové to není, natož tajemství," reagoval na tyto informace v Londýně Jan Kavan. "Konstatoval jsem, že probíhá zcela neformální jednání vůbec ne na úrovni politiků nebo vlád, ale na úrovni lidí asociovaných třeba s Fondem budoucnosti," uvedl ministr. Právě ti lidé uvažují například i o symbolickém odškodnění těch sudetských Němců, kteří projevili více než pasivní odpor vůči nacistům.

Pokud sudetští Němci byli vystaveni nejprve perzekuci německých nacistů a po válce se s nimi zacházelo zase nedobře, protože byli sudetští Němci, jde o případ, kdy mají podle ministrova názoru Češi dluh. "A proto vítám, že se takovéto neformální úvahy a diskuse vedou."

Jan Kavan také připomněl, že zmíněný příklad uvedl v situaci, kdy se někteří němečtí novináři a politici snažili českému premiérovi podsouvat, že se hlásí k principu kolektivní viny. Tento příklad měl ilustrovat, že tato obvinění jsou falešná, že česká vláda je proti principu kolektivní viny a nadále se jednoznačně hlásí k česko-německé deklaraci i k prohlášení předsedů vlád obou zemí z března 1999.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme