J. Kavan upřesňuje informace o odškodnění sudetských antifašistů

O možnosti odškodnění sudetoněmeckých antifašistů se nejedná na oficiální úrovni. V reakci na páteční zprávy německého tisku to v Londýně řekl český ministr zahraničí Jan Kavan. Podle něho jde o zcela neformální jednání na úrovni lidí spojených s Fondem budoucnosti. Německý tisk totiž v pátek tvrdil, že Česká republika údajně chystá odškodnění sudetských Němců, kteří byli pronásledováni nacisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Jak informuje berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, deník die Welt tvrdí, že šéf české diplomacie Jan Kavan má zájem v plánovaném rozhovoru pro tento deník uvést na pravou míru Zemanovy výroky o sudetských Němcích.

Shodně s Frankfurter Allgemeine Zeitung pak uvádí, že se připravuje odškodnění několika set sudetských Němců, kteří byli pronásledováni jak nacisty, tak i v poválečném Československu. David Šťáhlavský také poznamenává, že pro televizi ARD Jan Kavan potvrdil, že o symbolickém odškodnění antifašistů se vedou interní jednání, která by vyvrcholila po volbách v obou zemích.

Tato otázka prý bude dle deníku die Welt i na programu návštěvy Joschky Fischera a kancléře Gerharda Schrödera v únoru a březnu v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

D.Šťáhlavský: Německý tisk o odškodnění

"Ani nové to není, natož tajemství," reagoval na tyto informace v Londýně Jan Kavan. "Konstatoval jsem, že probíhá zcela neformální jednání vůbec ne na úrovni politiků nebo vlád, ale na úrovni lidí asociovaných třeba s Fondem budoucnosti," uvedl ministr. Právě ti lidé uvažují například i o symbolickém odškodnění těch sudetských Němců, kteří projevili více než pasivní odpor vůči nacistům.

Pokud sudetští Němci byli vystaveni nejprve perzekuci německých nacistů a po válce se s nimi zacházelo zase nedobře, protože byli sudetští Němci, jde o případ, kdy mají podle ministrova názoru Češi dluh. "A proto vítám, že se takovéto neformální úvahy a diskuse vedou."

Jan Kavan také připomněl, že zmíněný příklad uvedl v situaci, kdy se někteří němečtí novináři a politici snažili českému premiérovi podsouvat, že se hlásí k principu kolektivní viny. Tento příklad měl ilustrovat, že tato obvinění jsou falešná, že česká vláda je proti principu kolektivní viny a nadále se jednoznačně hlásí k česko-německé deklaraci i k prohlášení předsedů vlád obou zemí z března 1999.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme