J. Kohout: Česká republika podporuje přirozené rozšiřování židovských osad

Česká republika podporuje takzvané přirozené rozšiřování židovských osad na palestinském území a bude tento postoj prosazovat i v Evropské unii. Českému rozhlasu to v Jeruzalémě řekl ministr zahraničí Jan Kohout, který se dnes sešel s izraelskými a palestinskými představiteli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Podle šéfa české diplomacie je nežádoucí příliv nových osadníků na okupovaná palestinská území. Takzvaný přirozený růst osad ale považuje za přijatelný. "Samozřejmě že takovýto rozvoj, jestliže se lidé dávají dohromady a plodí děti, tak to je ten skutečně přirozený rozvoj," řekl Českému rozhlasu ministr Kohout.

Evropská unie a v poslední době i Spojené státy přitom požadují úplné zastavení výstavby osad, včetně domů pro nové generace židovských kolonistů. Izraelská vláda se proto dostala do hluboké rozepře i s Američany, tedy se svým klíčovým spojencem.

Ministr Kohout řekl, že takzvané přirozené rozšiřování osad schvaluje jménem pražské vlády: "Tak v tuhle chvíli víc za Českou republiku, ale myslím, že to budeme schopni jaksi zkomunikovat i s naším předsednictvím. Protože si myslím, že nikdo rozumný v Evropské unii nebude proti tomu, aby se lidé množili."

Přehrát

00:00 / 00:00

Co ministr Kohout řekl o rozšiřování židovských osad

Později šéf české diplomacie své vyjádření opravil - Česká republika podle něj nepodporuje rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu. Jan Kohout to podle svých slov zdůraznil na středečních schůzkách v Izraeli s tamními ministry a představiteli opozice.

Spor se vede o to, co je přirozený růst osad, kterým Izrael zdůvodňuje stavební aktivitu v židovských osadách. Podle Kohouta je sice přirozený růst přípustný; ministr ale ve vysílání Českého rozhlasu popřel, že by to znamenalo nové osidlování.

"To znamená STOP těm osadnickým aktivitám. To znamená: ty, které jsou mimo v tuto chvíli, výstavba nových budov a rozšiřování především těch stávajících osad. Jenom jsem řekl, že asi nikdo na světě nemůže lidem zakázat mít děti," uvedl ministr zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Kohout o přirozeném rozšiřování osad

K tématu si můžete také přečíst:
Izrael zrušil židovskou osadu na Západním břehu Jordánu
Izrael začíná přes protesty USA stavět další židovskou osadu
Evropská unie odsoudila Izrael za plán další židovské osady
Izraelská vláda přestane podporovat osady židovských extremistů
Evropská unie odsoudila brutalitu židovských osadníků proti Palestincům
Izrael zdvojnásobil výstavbu židovských osad, kritizuje to i Riceová

David Koubek, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme