J. Paroubek: Jednání Moskvy a Washingtonu o radaru jsou ve finále

Šéf nejsilnější české opoziční strany Jiří Paroubek dnes jednal s ruskými politiky. Řekl jim, že od české vlády nedostává dostatečné informace o pokračujících vyjednáváních ohledně radaru v Brdech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konstantin Kosačov a Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Jiří Paroubek si přijel do Moskvy pro informace o postojích Ruska v zahraniční politice a také k radaru. Zjistil ale, že vyjednávání mezi Washingtonem a Moskvou se v této otázce blíží kompromisu. Přesto ale trvá na svém: "To znamená, že my jsme proti umístění radaru a shodli jsme se s ruskou stranou, že pro umístění radaru nejsou žádné podstatné důvody."

To, že je ale Moskva už více méně s americkým protiraketovým systémem smířena, přiznal dnes šéf zahraničního výboru Státní dumy Konstantin Kosačov. Podle něho se mohou už začátkem dubna prezidenti Bush a Putin dohodnout na následujícím: "Na tom, že tento systém nebude v žádném případě namířen a využit proti Rusku - to je minimum, které chceme. Ale rozhodně to nesníží naše výhrady k systému, který nadále považujeme za neefektivní," zdůraznil Kosačov.

Sociální demokracie 12. března vyzvala kabinet Mirka Topolánka, aby zastavil jednání se Spojenými státy o protiraketovém radaru. Pokud to neudělá, ČSSD bude hledat cesty k revizi smlouvy, kterou s USA česká vláda podepíše, řekl tehdy její šéf Jiří Paroubek.

Podle premiéra Mirka Topolánka jsou jednání o smlouvě Česka s Američany takřka u konce. Při nedávné návštěvě Spojených států po setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem řekl s nadsázkou, že chybí jen "tři slova". Paroubek ale namítá, že by se o věci mělo jednat v rámci NATO, což se podle Topolánka také děje.

"Ono to na alianční půdě už dávno je. Přeci jenom bych znovu obrátil pozornost na dokument z 20. července 2006, kde Paroubkova vláda nejenom schvalovala umístění radaru, ale i raket na českém území a nařídila hledat pro to vhodnou lokalitu. Nemám rád politiky, kteří mění názor podle toho, jak jim to vyhovuje," dodal počátkem března Topolánek.

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme