Jachtařská aféra: Barroso před europoslanci odmítl jakákoli pochybení

Jachtařská aféra předsedy Evropské komise José Barrosa se dnes dostala na půdu europarlamentu. Šéf bruselské exekutivy vysvětloval poslancům okolnosti svého luxusního letního výletu, na který ho pozval řecký miliardář Spiros Latsis - Barrosův starý známý z ženevské university. Skupině 77 poslanců se totiž nelíbí fakt, že se od něj nechal hostit v době, kdy už byl nominovaný na post šéfa evropské exekutivy. A že komise měsíc nato Latsisovi schválila dotaci ve výši 10 milionů eur. Proto podali návrh na vyslovení nedůvěry Evropské komisi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso

José Manuel Barroso | Zdroj: ČTK

Britský euroskeptik Nigel Farage - to je muž, který od začátku nejhlasitěji žádá po Barrosovi vysvětlení jeho dovolené. Návrh na vyslovení nedůvěry komisi byl prý jediným způsobem, jak toho dosáhnout. "Chceme transparentnost, chceme, aby Evropský parlament dělal svoji práci," apeloval Farage v Bruselu ve velmi emotivní a vzrušené debatě.

Barroso: střet zájmů to nebyl

Barroso pochybení odmítá. Jak řekl, o dotaci se rozhodlo ještě před tím než přišel do úřadu. Podle předsedy nelze mluvit o střetu zájmů, protože Latsis je jeho dávný přítel. Návrh na vyslovení nedůvěry považuje Barroso za absurdní. Nebere to nicméně jako osobní útok - ale jako atak na evropské instituce. "Tento útok je projevem populismu. Je to trend manipulovat -a to zjednodušováním složitých a důležitých otázek."

Návrh nemá šanci projít

O vyslovení nedůvěry by se mělo hlasovat ve Štrasburku v červnu. Očekává se, že velká většina poslanců bude proti. Od návrhu se totiž už dříve distancovali šéfové největších frakcí.

Například šéf liberálu Graham Watson uznává, že je jistě potřeba mít jasná pravidla pro chování komisařů. Ale použití institutu hlasování o nedůvěře komisi je podle něj v tomto případě nepřiměřené. Kritizoval při této příležitosti euroskeptiky, kteří "využívají takzvanou demoliční agendu k tomu, aby otrávili politickou atmosféru v Bruselu."

K této interpretaci se připojili mnozí poslanci. Označovali celou tu záležitost za populistický a demagogický pokus, jehož cílem je diskreditovat Evropskou unii a její instituce několik dní před důležitými referendy o euroústavě ve Francii a v Nizozemsku.

A co Češi?

Také většina českých poslanců to celé bere s rezervou. Mezi ty, kdo v tom nevidí tak velký problém, patří například Libor Rouček z ČSSD: "Je-li to jeho dlouholetý přítel, já bych to neviděl jako střet zájmů."

Za Farangův nápad na vyslovení nedůvěry se postavili tři naši poslanci Vladimír Železný z frakce Nezávislost/Demokracie. A pak komunisté Vladimír Remek a Miloslav Ransdorf. Barroso podle Ransdorfa vše jistě ustojí - i tak měl návrh smysl, protože přispěje k větší průhlednosti kariér evropských politiků.

Připomněl také rok 1999, kdy kvůli korupční aféře padla celá komise Jacquesa Santera: "Aféra paní Cressonové také začínala malými krůčky a skončilo to velkým zemětřesením. Takže toto možná byl zákrok, který v samém začátku nastavil trochu jiné poměry."

Pavla Kvapilová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme