Novozélandská premiérka dostala teroristův manifest devět minut před útokem. Místo činu v něm ale nebylo

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová potvrdila, že byla mezi lidmi, kteří obdrželi manifest útočníka na mešity v novozélandském městě Christchurch asi devět minut před začátkem útoku. Na tiskové konferenci také v neděli zopakovala svůj slib, že v reakci na útok kabinet navrhne změnu zákona o zbraních. Vláda by měla jednat o detailech změn již v pondělí.

Christchurch (Aktualizováno: 10:06 17. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Jacinda Ardernová se v pátek setkala se zástupci muslimské komunity. | Zdroj: Reuters

Premiérka uvedla, že dostala sedmdesáti stránkový manifest na jednu ze svých e-mailových adres. „Byla jsem jednou ze 30 příjemců manifestu. Ten e-mail přišel devět minut před začátkem útoku a neobsahoval žádnou zmínku o místě nebo jiné detaily,“ řekla premiérka.

„Má kancelář ho do dvou minut od přijetí předala bezpečnostním složkám. Kdyby obsahoval nějaké detaily, které by umožnily útok odvrátit, tak bychom to udělali,“ dodala.

Za minutu ho soud obvinil z vraždy. Terorista z Christchurche chtěl v masakru podle premiérky pokračovat

Číst článek

Ardernová také prohlásila, že zákony o zbraních se musí změnit a změní se. Nový Zéland má méně omezení týkajících se pušek a brokovnic než mnoho jiných zemí, držení revolverů je zde kontrolováno mnohem přísněji. Premiérka však odmítla sdělit další podrobnosti, dokud je neprojedná kabinet a skupina nejvyšších zákonodárců. Vláda se kvůli regulaci držení zbraní sejde v pondělí.

Nový Zéland se v minulosti snažil zpřísnit zákony o střelných zbraních, vždy však tomu zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že lov zde má silnou tradici. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, je zde však také nízký počet násilných trestných činů spáchaných střelnou zbraní, napsala agentura Reuters.

Vydávání obětí

Úřady v neděli večer také začnou postupně vydávat těla obětí rodinám, aby je mohly pohřbít. Poslední těla by rodiny 50 obětí měly obdržet nejpozději ve středu. Islámský zákon vyžaduje, aby těla byla očištěna a pohřbena co nejdříve od smrti, obvykle do 24 hodin, upozornila agentura AP.

Policie zdůraznila, že je nutné, aby před vydáním těl byla zcela jasná příčina smrti a potvrzená identifikace oběti. Zatím existuje provizorní seznam obětí. Podle novozélandských médií jsou na něm osoby ve věku od dvou do 77 let, převážně muži. Předpokládá se, že všechny oběti jsou muslimové a pocházejí z rodin přistěhovalců.

Počet obětí střelby v mešitách na Novém Zélandu vzrostl na 50. Dva lidé zůstávají v kritickém stavu

Číst článek

V nemocnici zůstává 34 zraněných, jedna čtyřletá dívka je v kritickém stavu. Útočník ji zasáhl nejméně třemi kulkami. Více o zraněných najdete zde.

Video z útoku

Sociální síť Facebook také oznámila na twitteru, že za prvních 24 hodin odstranila 1,5 milionu videí útoku, a také všechny upravené verze. Sedmnáctiminutové video natočené útočníkem z jeho perspektivy se krátce po střelbě rychle šířilo na sociálních sítích.

Ardernovou kvůli tomu kontaktovala provozní ředitelka společnosti Facebook Sheryl Sandbergová. „Tuto záležitost chci probrat přímo s Facebookem,“ řekla novozélandská premiérka.

Policie se přiklání k tomu, že 28letý Australan Tarrant útočil sám a tři ostatní zadržení se masakru přímo nezúčastnili. Tarrant je ve vazbě a 5. dubna se koná další soudní jednání. V pondělí předstoupí před soud další muž zadržený „v souvislosti“ s útokem, informoval komisař Mike Bush.

nol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme