Novozélandská premiérka odvolala ministra kvůli poměru na pracovišti. ‚Ztratil mou důvěru,‘ řekla

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ve středu uvedla, že zbavila funkce ministra pro imigraci Iaina Lees-Gallowaye kvůli tomu, že asi rok udržoval milostný vztah se svojí podřízenou. Ardernová zpočátku podle agentury AP váhala, zda takové rozhodnutí učinit, ale přiklonila se k němu poté, co ministr sám připustil, že zneužíval moc, kterou mu poskytovalo jeho postavení.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová | Foto: HB | Zdroj: Reuters

Jednačtyřicetiletý ženatý otec tří dětí ke kauze řekl, že přijímá premiérčino rozhodnutí a omlouvá se. Politik, který je zároveň členem parlamentu za labouristickou stranu, také upřesnil, že nebude kandidovat v nadcházejících zářijových volbách. „Na své pozici jsem se choval zcela nevhodně a nemůžu dál vykonávat ministerskou funkci,“ uvedl v prohlášení.

Současný skandál není na novozélandské politické scéně jediný. V úterý nečekaně rezignoval opoziční poslanec Andrew Falloon za Novozélandskou národní stranu v souvislosti s tím, že dříve rozeslal několika ženám otevřeně erotická vyobrazení. Na obvinění Falloon reagoval omluvou za blíže nespecifikované chyby a ujištěním, že vyhledal psychologickou pomoc.

‚Dobrý den, váš syn na nás kouká na internetu.‘ Odbornice chválí za kampaň novozélandskou vládu

Číst článek

Ardernová sdělila, že se o obviněních proti ministrovi imigrace dozvěděla v úterý odpoledne a týž večer s ním o věci hovořila. Podle ní v průběhu uplynulého roku prokázal závažný nedostatek úsudku a jako ministr ztratil její důvěru. Ardernovou na ministrův vztah upozornila opoziční lídryně Judith Collinsová.

Premiérka také uvedla, že kultura a atmosféra v novozélandském parlamentu si podle ní již dlouho říká o zlepšení. Ardernová však zdůraznila, že nebude ze špatného prostředí vinit určité pohlaví. „Na udržení určitých standardů v parlamentu si musíme dávat pozor všichni,“ vysvětlila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme